Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
BAŞKAN ZEYBEK PROJELERİ ANLATTI
GÜNDEM
2019-09-16 19:40

BAŞKAN ZEYBEK PROJELERİ ANLATTI

BAŞKAN ZEYBEK PROJELERİ ANLATTI

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından yayınlanan Martı Dergisi’nin 31. sayısına konuk oldu. Projelerini anlatan Başkan Zeybek, “Afyonkarahisarımıza değer katacak projeleri hayata geçirmek için bu yola çıktık” dedi.

 

MARTI DERGİSİ: Afyonkarahisar ilimiz ile ilgili özellikle gerçekleştirmek istediğiniz çalışmalar nelerdir?

BAŞKAN ZEYBEK: Afyonkarahisar için çok büyük projeleri gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Halkımızın da bize Başkanlık görevini tevdi etmesi neticesinde Afyonkarahisar’a hizmet etmek nasip oldu. Afyonkarahisarımıza değer katacak projeleri hayata geçirmek için bu yola çıktık. Seçim döneminde özellikle vurguladığımız birkaç projemizden bahsetmek istiyorum.

 

Raylı Sistem Ulaşım (AFRAY)

TCDD’ye ait mevcut raylı sistemden faydalanılacak ayrıca ilave hatlar da yaparak şehrimizin tüm bölgelerini kent içi banliyö hatları ile birbirine bağlayacağız. Banliyö hatlarımıza bağlayacağımız hafif raylı sistemle de önce şehir meydanı akabinde Kale-Teleferik, Ulucami-Türbe Camii (eski Afyon) gibi tarihi ve kültürel mekanlarımızın erişilebilirliğini tramvay ile sağlayacağız. Bu sayede şehrimizin tüm bölgelerinin kendi aralarında ulaşılabilirliği kolaylaştırılacak. Neticesinde; hareketli nüfus ve insan sirkülasyonu artarak şehre hem ekonomik hem de sosyal açıdan canlılık kazandıracağız. Şehrimizin sembol yapılarının bulunduğu gar bölgesi Afyonkarahisarımızın hareket ve buluşma noktası olacak, bu bölgeye Cirit Kayası ve çevresi ile bütünleşerek içerisinde her yaştan insanımızın, gençlerimizin ve çocuklarımızın faydalanabileceği Millet Bahçesi yapılacak. Üniversite gençliği ile bu bölgemizde şehrin sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağlanacak.

 

 

Akıllı Otoparklar

Şehir merkezinde trafik yoğunluğundan dolayı otopark ihtiyacının arttığı ana cadde güzergahlarında gerekli trafik düzenlemeleri ve mülkiyet ile ilgili çözümlemeler sonrasında akıllı otoparklar yapacağız. Master plan çerçevesinde değerlendireceğimiz ve mülkiyet çözümlerinin sağlandığı bu çalışmayı etap etap sürdüreceğiz. 5 bölgede planladığımız projemiz sayesinde ana caddeler üzerindeki yola park edilen araç yoğunluğunu tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Böylelikle bu caddelerimizdeki trafik ve otopark sıkıntılarını çözüme kavuşturacağız.

 

Cirit Kayalığı Millet Bahçesi

Cirit Kayalığı ve etrafını kapsayan Cirit Kayalığı Millet Bahçesi projemiz toplam 180.000 m2 alanı kapsamakta olup içerisinde; trekking parkuru, dağ kızağı, cam seyir terası, doğal şelale, travertenler, kafeterya, satış büfeleri, spor alanları, restorant, park alanı, çocuk oyun alanı, piknik alanı ve barbekülü çardaklar bulunacaktır. Yapacağımız Millet Bahçesi şehrimizin merkezinde tüm vatandaşlarımızın faydalanacağı kaliteli ve sağlıklı zamanlar geçireceği örneğine az rastlanan güzellikte bir aktif yeşil alan olacaktır.

 

Çocuk Üniversitesi

Üniversite öğretim elemanlarının deneyimlerini bilime, bilimsel düşünceye ve sanata çekecek biçimde yapılandırarak çocukların bilim ve sanatın eğlenceli boyutuyla tanışmaları sağlanacaktır. Çocuk Üniversitesinde sanatın desteği ile bilimsel bilgi, yaratıcılığı ve yaratıcı düşünceyi destekleyecek biçimde paylaşılır. Bilim çocuklar için somut, gözle görülür ve doğrudan deneyimlenebilir hale gelir. Böylece bilim ve sanatın gündelik yaşamın her alanında herkesi ilgilendiren konular olduğu gösterilir. Bilimin ulaşılamaz olduğu ya da sanatın bireyin gelişiminde önemli bir yeri olmadığı gibi ön yargılar da böylelikle aşılmış olur. Çocuk üniversiteleri, çocuklara keşfetme imkanı sunarak, onlara bilim, sanat, spor etkinliklerini sevdirmek, etkinlik yapma sürecinde el becerilerini, zihinsel becerilerini geliştirmek, grup ile çalışma sorumluluğunu kazandırarak öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek, bilimsel iletişim ve sosyal iletişim becerileri kazandırmak, bilime ilgi oluşturarak öğrencilerin ilerdeki tercihlerine olumlu katkıda bulunmayı amaçlayan yapılanmalardır” dedi.

 

 


Bu haber 133 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   2 + 1 = ?

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet