Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
 İŞKUR işverenlerle birlikte istihdamın rotasını belirledi
GÜNDEM
2019-11-08 19:04

İŞKUR işverenlerle birlikte istihdamın rotasını belirledi

İŞKUR işverenlerle birlikte istihdamın rotasını belirledi

İŞKUR ilimizde 735 işyeri ile yüz yüze görüşme yaparak işgücü piyasasının mevcut durumu, ihtiyaç ve beklentilerini analiz etti. İl genelinde araştırma kapsamındaki işyerleri en fazla İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ve İnşaat sektörlerinde yer alıyor.

Afyonkarahisar İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya, İşverenlerle yapılan aniliz sonuçlarını açıkladı. İlimizde önümüzdeki bir yıl içerisinde % 6,2’lik bir istihdam artışının beklenildiğini belirten Müdür Karakaya, “Afyonkarahisar genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %13,3’ünde 773 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Afyonkarahisar genelinde açık iş oranı %2,5 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %10,4 ile İdari ve destek hizmet faaliyetleri sektörü olmuştur.  İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler müşteri hizmetleri görevlisi/asistanı, beden işçisi (genel), satış uzmanıdır.  Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri iletişim ve ifade yeteneği, bilgisayar kullanımı ile analitik düşünebilmedir. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR aracılığı ile aramaktadır. 

 

“% 6,2 oranında istihdam artması öngörmektedir”

“Afyonkarahisar ilinde araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %21,5’ünde 325 kişinin temininde güçlük çekilmektedir” diyen Müdür Karakaya, “ Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler makineci (dikiş), beden işçisi (inşaat), mermer işçisi, emaye işçisi, ızgara ustası, şoför-yük taşıma, lokum ustası, büro memuru (genel), büro memuru, servis komisi ve aşçı meslekleridir.  Afyonkarahisar genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde bin 894 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 6,2 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler imalat,  idari ve destek hizmet faaliyetleri, toptan ve perakende ticarettir. Müşteri hizmetleri görevlisi/asistanı, tuğla imal işçisi ve mermer işçisi mesleklerinde istihdam artışı beklenirken beden işçisi (inşaat)lastik ayakkabı imal işçisi ve makine bakım yardımcı elemanı mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir” diye konuştu.


Bu haber 67 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 5 = ?

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet