Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
İHH Kurban çalışmalarına başladı
GÜNDEM
2017-08-02 13:28

İHH Kurban çalışmalarına başladı

İHH Kurban çalışmalarına başladı

 

IHH Afyonkarahisar temsilciliği Kurban Bayramı çalışmalarına start verdi. Yalnızca 2016 yılında 15 milyon ihtiyaç sahibine ulaşan İHH, bağışlanan kurbanları 25 yıldır dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

 

İHH Afyonkarahisar temsilciliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Ağırlıklı olarak kriz ve savaş bölgelerinde yapılan çalışmalarda kurban kesimiyle yetinilmeyerek ihtiyaca göre cami, su kuyusu, eğitim merkezi ve yetimhane gibi kalıcı eserler de inşa ediliyor. Bu sunumda, kurban ile alakalı sık sorulan sorularla birlikte pratik bilgileri bir araya getirmek amacıyla hazırlanmıştır. İlerleyen sayfalarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanmış soru ve cevapları; kuruluşundan bu yana kurban faaliyetleri gerçekleştiren, hayırseverler için bir köprü vazifesi gören İHH’nın çalışmalarını bulabilirsiniz” denildi.

 

89 ülkede 324 şehre ulaştık

 

2016’da neler yapıldığının anlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “5 kıtada 471.000 km kat ederek 89 ülkede 324 şehre ulaştık. Destek ve bağışlarınızla kesilen kurbanlar; 43.155 hisseye ve 345.240 paya ayrıldı. Bu paylardan 1.726.200 ihtiyaç sahibi faydalandı. Bayram ziyaretleri vesilesiyle;

• 34.719 yetim çocuğa bayramlık elbise hediye edildi. Kurbanla ulaşılmak istenen temel hedefler nelerdir? Vakfımız kurban çalışması yaparken öncelikle yapılanın bir ibadet olduğu ve en temel maksadın Allah’ın rızasına ermek olduğu bilinciyle hareket ediyor. Bu bilinçle gerçekleştirdiği çalışmalarında özellikle dikkat ettiği hususlar ise şunlardır: Hayırseverlerin kurban ibadetlerini yerine getirmelerinde aracı olma. Bayramı milyonlarca kardeşimizle onlarca ülke ve bölgede beraber eda ederek bir ümmet buluşması gerçekleştirme. İslam coğrafyasının farklı noktalarındaki insanlar için bir moral, motivasyon ve yaşama sevinci olabilme. Kurban çalışmasıyla misyonerlerin çalışmalarına karşı bir panzehir etkisi oluşturabilme. Bölgelerdeki gelişmeleri, kardeş coğrafyalarda yaşananları yerinde gözlemleyebilme, gelişmeleri takip edebilme. Bölgelerdeki ihtiyaçları yerinde gözlemleyerek sorunların çözümü için gerekli olan projeleri oluşturarak hayırsever Müslümanların bilgisine sunabilme. İhtiyaç sahibi insanlara kurban eti sunma.”

 

Detaylı raporlar hazırlanıyor

 

İhtiyaç sahibi insanların nasıl belirlendiği de açıklamada şu ifadelerle yer verildi: “İHH’nın çalışma yürüttüğü bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projeleri devam etmektedir. Çalışmalar sırasında partner kuruluşlarımızın da katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dağıtım programında ilk sırada mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar, medreseler ve hastaneler gelmektedir. Kurban öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır. İHH kurban bölgelerini tespit ederken nelere dikkat ediyor? Kurban bölgelerinin tespit edilmesinde bölgelerin mağduriyet dereceleri önem arz ediyor. Buna göre; savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı ülke ve bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir ülke ve bölgeler, Müslümanların azınlık durumda bulundukları ülke ve bölgeler öncelikli olarak dikkate alınmaktadır. Kişi kurbanını dilediği yerde kestirebiliyor mu? Hayırseverler kurbanlarını İHH’nın belirlemiş olduğu ülkeler içerisinden dilediklerinde kestirebilirler. Fakat kesim bölgelerini belirlemeyi İHH yetkililerine bırakmaları, belli bölgelerdeki yoğunlaşmayı önleme adına daha uygun olmaktadır.”

 

Vekalet veren kişi kurbanının kesildiğini nasıl öğreniyor?

 

Açıklamada ayrıca, “Kurbanlarını bağışlayan hayır sahipleri, kurbanlarının kesildiği bilgisini İHH İnsani Yardım Vakfı’nca cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlar vasıtasıyla öğrenebilmektedirler. Bölgelerde kurban kesimleri tamamlandıktan sonra buralardaki ekipler tarafından İHH vakıf merkezine kurban kesim işlemlerinin tamamlandığı yönünde bilgi ulaştırılmaktadır. Bu bilgilendirmenin ardından kurbanını kestiren kişilere kurbanlarının kesildiğine dair kısa cep mesajları gönderilmektedir. Kurban bağışı en son hangi güne kadar yapılabiliyor? Kurban bağışları, bayramın 2'nci günü saat 23.59'a kadar yapılabiliyor. Kurban kesimleri kaç gün sürüyor? Kurban kesimi bayramın ilk günü bayram namazından sonra başlamakta ve bayramın üçüncü günü ikindi vaktine kadar tamamlanmaktadır. Birkaç günde dünyanın 5 kıtasında Kurban kesimi nasıl gerçekleşebiliyor?

Vakfımız 5 kıtada, organizasyon kabiliyeti olan birçok partner kuruluş vasıtasıyla kurban organizasyonu gerçekleştirmektedir. Bu kurumlar kurban bayramı öncesinde dağıtımı yapılacak bölgelerde ihtiyaç sahiplerinin tespiti, kurbanlıkların satın alımı, kesimi ve dağıtım organizasyonunun planlamasını yapmaktadır. Bu ön hazırlıkların ardından kurbanların kesimlerine refakat edecek olan İHH görevlileri, kesecekleri kurban miktarınca vekâleti alarak bayram öncesinde kesim yapılacak ülkelere gitmekte ve burada partner kuruluşlarımız nezaretinde bayram namazı akabinde başlayarak kurban bayramının üçüncü günü ikindi vaktine kadar kesimleri yapmakta ve dağıtımları gerçekleştirmektedirler.” Denildi.

 

Gidilecek Ülkelerin Belirlenmesi

 

İHH’nın geçmiş yıllarda çalışma yaptığı ülkeler, kurban faaliyetleri için oluşturulan komisyon tarafından incelemeye alınıyor. Yıl içerisinde oluşan yeni kriz bölgeleri de değerlendirilerek bir yol haritası hazırlanıyor. Belirlenen ülkelerde görev yapacak ekipler genellikle 3-4 kişiden oluşuyor. Ekiplerde vakıf çalışanları, çeşitli meslek gruplarından gönüllüler ve öğrencilerin yanı sıra bölge durumunu kamuoyuyla paylaşmak için gazeteci ve yazarlar da yer alıyor. İHH’nın Türkiye dışında herhangi bir şubesi bulunmuyor. Faaliyetlerini İstanbul'daki merkezden yürüten İHH, yardım çalışmalarını yerel kuruluşlar üzerinden gerçekleştiriyor. Partner kuruluşlarımız kurban öncesinde bilgilendirilerek gerekli hazırlıklar başlatılıyor. Ülkeler hakkındaki raporlar ve kritik bilgiler yolculuklar öncesi vakıf merkezinde yapılan toplantılar ile görev yapacak ekiplere aktarılıyor. Çalışma bölgelerindeki görev süresi boyunca yürütülen faaliyetler bizzat İHH ekipleri tarafından yönetiliyor.

Gidilen ülkelerdeki çalışmalarını tamamlayan ve Türkiye’ye dönen İHH ekipleriyle yapılan Toplantılarda, bölgede yaşanan deneyimler, gözlemler ve problemler aktarılıyor; ihtiyaçlar bildiriliyor. Raporlanan bu bilgiler İHH’nın ülke masalarınca değerlendirilip projelendiriliyor.

 

Açıklamada son olarak Kurbanlarınızı bu yılda 106 ülke ve bölgede tıpkı 25 yıldır olduğu gibi ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Adres: Afyonkarahisar Belediyesi Yanı Afyon İhh Binası. 1 hisse bedeli 620tl

Hesap no: Albaraka Türk Afyon şubesi: tr85 0020 3000 0221 3333 0000 04  Açıklama “kurban”” denildi. >>>Oktay Yüksel

 

 


Bu haber 351 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   1 + 7 = ?

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet