Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Proje başarı ile sonuçlandı
SİYASET
2017-12-06 12:25

Proje başarı ile sonuçlandı

Proje başarı ile sonuçlandı

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Avrupa Birliği IPA Programı kapsamında başlatılan, "Türkiye'deki İçme Suyu Kaynaklarının ve Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi Projesi"nin kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, başarıyla sonuçlanan projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Suyun hayatın devamı için büyük önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, kurumların en önemli görevinin vatandaşa yeterli miktarda su temin etmek olduğunu, susuzluğun ülkeler için büyük sorunlar yaratabildiğini söyledi. Türkiye'de susuzluğun sıkıntılarının geçmiş dönemlerde yaşandığını belirten Prof. Dr. Eroğlu, "Çok büyük göçler neticesinde yeterli şekilde içme suyu getirilemediği, alt yapı yatırımları yapılamadığı için genelde bizlerden önce büyükşehirler, hep su sıkıntısı çekmiştir. " dedi.

 

Muhtarların taleplerini dinleyin talimatı

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kendisi İSKİ Genel Müdürü olmadan önce İstanbul'da yeterli su olmadığına, şehre 15 günde bir su verilebildiğine dikkati çekerek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde kendisine muhtarları toplayarak, taleplerini dinlemesi talimatı verdiğini söyledi.

 

"Hiçbir Vatandaşı Susuz Bırakmaya Hakkımız Yok"

 

"Bilhassa büyükşehirlerde bütün şehrin su ihtiyacını, tek bir kaynaktan karşılamak doğru değildir. Mutlaka yedek kaynağınız olacak." ifadesini kullanan Prof. Dr. Eroğlu, nüfus artışındaki salınımlara ve bazı bölgelerdeki mevsimsel nüfus artışlarına su verimi analiz edilirken dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Su için yatırımın önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Hiçbir vatandaşı susuz bırakmaya hakkımız yok. Herkese su vermek durumundayız. Musluğu açtığı zaman, istediği anda, gece yarısı dahi musluğu açıp, su içebilmeli. Hükümetimiz bunu sağladı." değerlendirmesini yaptı.

Kentlerde su sıkıntısı yaşanmaması için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, "81 ilimizle ilgili büyük bir eylem planı hazırladık. Planda, şehirlerin mevcut su kaynakları, onların kalitesi, 2071 yılına kadar nüfus ve su ihtiyaçları var. Arz ve talep grafiklerini çizerek, bütün şehirlerin, 2071'e kadar planlamalarını yaptık. Mühendis arkadaşlar, düşününce büyük düşüneceksiniz. Günübirlik çözümler, en kötü çözümdür. Dolayısıyla bizim prensibimiz, en az 30, 40 yıl sonrasının ihtiyaçlarına göre plan yapmaktır." diye konuştu.

 

"Çoğu Şebeke Suyu Damacana Sularından Daha Kaliteli"

 

Suyu kaynağından musluğa kadar kontrol etmek gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, "Vatandaşlarda nedense 'şebeke suyu içilmez' diye bir kanaat var. Ama ben biliyorum, çoğu şebeke suyu, satın aldıkları damacana sularından çok daha kaliteli." dedi. Şehirlerde su kayıplarının çok fazla olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, bununla ilgili yönetmelik çıkardıklarını ve konunun takibini de yapacaklarını vurguladı. Eroğlu, "Suyun kaynağından başlayarak içme suyu arıtma tesisi, içme suyu depoları, içme suyu şebekesi, ev bağlantıları ve bina içi tesisatları dahi kontrol etmemiz lazım. Bunlar dört dörtlük olursa su kirlenmeden musluğa kadar ulaşır. Bu da çok zor birşey değil." ifadelerini kullandı.

 

"AB'den Gelen Destekler, Verilen Sözlerin Cüzi Kısmı"

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, mültecilere su sağlama konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını da dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda sadece halkımız için değil ülkemizdeki mülteciler için de su veriyoruz. Biz 3,5 milyon insana ilave su sağladık. Okul, yiyecek, içecek, barınma ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Örneğin, Kilis'e 2030, 2040 yılına kadar yetecek barajı, içme suyu artıma tesislerini ve ana dağıtım tesislerini yaptık. Kilis'e 110 bin mülteci geldi. Şimdi suyu yetmiyor. İlave baraj ve arıtma tesisi yapıyoruz. Ey Avrupa, sesimizi duyun. Sadece Gaziantep'e bir Helsinki kadar nüfus geldi. Onlar da insan. Biz onları kapıda durdurup bıraksaydık, onların hepsi hayatlarını kaybedecekti. Biz insana değer veriyoruz." 

Gaziantep'e su yetmediği için yeni bir baraj ve arıtma tesisi yapmak durumunda kaldıklarını söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, Avrupa Birliğinden söz verilen desteklerin cüzi bir kısmının Türkiye'ye aktarıldığını ifade etti. >>>Haber merkezi

 


Bu haber 644 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   9 + 1 = ?

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet