Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
 Baykara gençlerin ayağına gidip, uyarıyor
GÜNDEM
2017-02-26 13:35

Baykara gençlerin ayağına gidip, uyarıyor

Baykara gençlerin ayağına gidip, uyarıyor

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği (UMUD ) Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara Şuhut Meslek Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle söyleşi yaptı. Baykara, “Sigara , alkol , uyuşturucu maddeler  tüm dünyayı olduğu gibi  güzel memleketimizin  gençlerini de  tehdit etmektedir” dedi.

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği (UMUD ) Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara Şuhut Meslek Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencileri bilgilendirdi.

“Birçok ülkenin ekonomisi iflas edecek”

Baykara, “Sigara , alkol , uyuşturucu maddeler  tüm dünyayı olduğu gibi  güzel memleketimizin  gençlerini de  tehdit etmektedir. Dünya sağlık örgütü gereken tedbirler alınmazsa bu bağımlılık yapan maddeler sebebiyle toplu ölümlerin meydana geleceğini bildirmiştir. Bağımlılık yapan maddelere ödenen ve bu maddelerin verdiği sağlık zararlarını tedavi etmek için harcanan paralar yüzünden bir çok ülkenin ekonomilerinin iflas edeceği öngörülmüştür” dedi.

Yıllık sigara harcaması 20 milyar dolar

“Ülkemiz nüfusunun yüzde altmış oranı otuz yaş altı gençlerden oluşmaktadır” diyen Baykara, “Bu durum zehir ticareti yapanların dikkatini ülkemize yoğunlaştırmaktadır. Sigara,alkol ve uçucu maddeler halk sağlığı için önemli bir tehdit oluşturduğu gibi yasa dışı uyuşturuculara  geçiş için önemli bir etken oluşturmaktadır. Sigara içen 20 milyon vatandaşımız  bir yılda 20 milyar dolar harcayarak sigara almakta ve  bu paranın tamamı yabancı şirketlere teslim edilmektedir.  Sigaranın meydana getirdiği hastalıkların tedavisi için sigara firmalarının ödediği vergilerin üç katı kadar  sağlık harcaması yapmaktayız. 30 milyar doları  bulan bu harcamalarda aldığımız ilaçların çoğu yine sigara firmalarının merkezi olan ülkelerden temin edilmektedir. Dev sigara firmaları, kendi ülkelerinin halklarını sigaradan koruyan politikalara saygı gösterip , hedef belirledikleri Üçüncü Dünya Ülkelerinin kanunlarını hiçe sayarak en saldırgan taktiklerle pazarları ele geçirmektedirler” ifadelerini kullandı.

 

Baykara, “Ülkemizde ve özellikle şehrimizdeki büyük sıkıntımız en ağır madde bağımlılığına geçişte önemli rol oynayan sigara ve alkol konusunda sıkıntılarımız vardır. Okulunuzda öğrendiğiniz dostlukları ve arkadaşlıkları hayatınız boyunca unutamayacaksınız. Bu sıralarda iyi kötü yüzlerce anınız olacak. Bu anılarınız sizleri hayatınız boyunca yönlendirecek. Buradaki arkadaşlıklar hiç unutulmayacak arkadaşlıklardır. Fakat sonraki yıllarda bu arkadaşlarınızın bir çoğu ile görüşme imkanı bulamayacaksınız. Bu sıralarda herhangi bir zararlı maddeye bağımlı olduğunuz zaman, kesinlikle unutmayınız ki bağımlı olduğunuz zararlı madde sizi hayatınızın sonuna kadar terk etmeyecek. Fakat sizi zararlı maddeye bağımlı yapan arkadaşınız kısa bir zaman sonra sizi terk edecektir. Artık onunla bir daha hiç karşılaşmayacaksınız. Bilhassa bazı arkadaş gruplarına girmek için sigara kullanan kardeşlerimiz baştan kaybediyor.Bu gün bir sigara kullananı uyuşturucuya başlatmak art niyetli kişilerin beş dakikasını alır.Sigara alkol ve uyuşturucu kullanan kişilerin kendine hayrı olaz ki size bir hayrı olsun.Bu tip insanlardan ve gruplardan uzak durunuz” şeklinde konuştu.

“Üçüncü arkadaş israftır”

Arkadaşlık konusunda gençleri uyaran Baykara “Zamanın en kıymetli olduğu günümüzde insanın bir arkadaşı olmalı başını omzuna dayayıp sırlarını paylaşacağı derdini paylaşacağı. Birde yedek arkadaşı olmalı asil arkadaşına ulaşamadığında ona ulaşmalı. Üçüncü arkadaş günümüzde israftır. Zararlı alışkanlığa bağımlı olmak kolay fakat onu terk etmek o kadar kolay değildir. İnsanlar genelde bir kereden bir şey olamaz denilerek arkadaşları tarafından bağımlı hale getirilmektedirler. Şu hiç unutulmamalıdır ki bir kere her kerenin başlangıcıdır. Ve hayatınız boyunca kendinize, sizi bağımlı yapan o arkadaşınıza her türlü kötü sözleri söylersiniz fakat bağımlılıktan kurtulamazsınız” diye konuştu.       

“Zarar veren hiçbir şeyi denemeyin”

“Yaşlanmadan gençliğin, hastalanmadan sağlığın, fakir olmadan zenginliğin kıymetini bilmek herkese nasip olmamaktadır” diyen Baykara, “İnsan vücuduna zarar veren ve bağımlılık yapan hiçbir şeyi denemeyin. Çünkü bağımlılık o kadar kötü bir alışkanlıktır ki bir kere denediniz mi bir daha bırakamaya bilirsiniz. Sağlığınızı hiç bir şey ile değişmeyin çünkü sağlığı yerinde olamayan insanların yapabileceği hiç bir şey yoktur. Daima başkalarına bağımlı olarak yaşamak zorunda kalmaktadır. 

Programda Baykara tarafından bağlama ile gençlere türkü dinletisi sunuldu. Program sonunda gençlerden sigara alkol ve uyuşturucudan uzak duracakları ömür boyu mücadele edecekleri konusunda söz alınarak kendileri alkışlatıldı. >>>>Haber merkezi

 

ur. Sosyal medya, Basın yayın organlarında Kooperatifimizle ilgili olan Konut satışlarında şartlan uygun olanların mutlaka kooperatifimize gelinerek bilgi alınmasını önemle rica ederiz” dedi.>>Mehmet Karakaş

 


Bu haber 700 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 2 = ?

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet