Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Afyonkarahisar Hızlı tren hatlarının da kavşak noktası olacak
GÜNDEM
2018-08-17 20:15

Afyonkarahisar Hızlı tren hatlarının da kavşak noktası olacak

Afyonkarahisar Hızlı tren hatlarının da kavşak noktası olacak

TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri Gazetemiz Türkeli’ne TCDD Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün Afyonkarahisar yatırımları hakkında bilgiler verdi.

TCDD 7.Bölge Müdürü Sivri Ankara-İzmir ve İstanbul-Antalya hızlı tren projeleri tamamlandığında Afyon’un Hızlı tren hatlarının da kavşak noktası olacağını söyledi.

TCDD 7.Bölge Müdürlüğün alanı 8 ili kapsıyor

TCDD 7.Bölge Müdürlüğünün 8 ilde kapsamlı bir şekilde çalıştığını ifade eden Müdür Sivri: “TCDD 7.Bölge Müdürlüğü;  Afyon Merkezli 8 il de ( Afyon, Kütahya, Eskişehir, Balıkesir, Konya, Denizli, Isparta, Burdur ) 2000 personelle faaliyet göstermekte olup 1400 km demiryolu ağına sahip kavşak konumundadır. Ankara-İzmir ve İstanbul-Antalya hızlı tren projeleri tamamlandığında Afyon Hızlı tren hatlarının da kavşak noktası olacaktır. Çalışma ekibimiz genç, dinamik ve yetenekli arkadaşlardan oluşmaktave 7/24 teyakkuz halinde emniyet ve kaliteden ödün vermeden demiryolu hatlarımızı trafiğe açık tutuyoruz.  Çalışma arkadaşlarımızla projelerin planlandığı zamanda bitirilmesi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmaktayız.”dedi

Ankara-Afyon yaklaşık 1 saat 30 dakika olacak

YHT hattındaki çalışmaların yüzde altmış beş seviyesine geldiğinin müjdesini veren Bölge Müdürü Sivri: “Polatlı – Afyon Hat Kesimi 152 km: Alt yapı çalışmaları %65 ilerleme ile devam etmekte olup,bu hat kesiminde 8 adet tünel ve 16 adet viyadük, 105 adet alt/üst geçit ve 203 adet köprü/menfez bulunmaktadır. Afyon - Banaz Hat Kesimi 80 km: Alt yapı çalışmaları %30 ilerleme ile devam etmekte olup bu hat kesiminde 8 adet tünel ve 11 adet köprüyol, 64 adet alt/üst geçit ve 106 adet köprü/menfez bulunmaktadır. Polatlı-Afyon-Uşak hat kesimi 329 km üst yapı yer teslimi yapılmış ve üst yapı ön hazırlıkları, Üst yapı Yüklenicisinin Beton Travers Fabrikası Kurma çalışmaları devam etmektedir. Ankara-Afyon-Uşak üst yapı ve EST çalışmalarının tamamlanması ve hattın 2019 sonu itibari ile açılması planlanmaktadır. Hızlı Tren açılmasıyla birlikte Ankara-Afyon yaklaşık 1 saat 30 dakika, Afyon-İzmir yaklaşık 2 saat, Ankara-İzmir ise 3 saat 30 dakika seyahat süresi içinde ulaşılacaktır.”dedi

2019’de projeler tamamlanacak

Bölge Müdürlüğünün yürüttüğü büyük projeler hakkında bilgi veren Müdür Sivri: “Eskişehir-Kütahya-Afyon, Afyon-Isparta/Burdur ve Isparta/Burdur-Antalya olarak 3 etaplı proje çalışmaları devam etmekte olup yılsonu projelerin tamamlanıp 2019 da yapım programına alınması hedeflenmektedir. Eskişehir-Kütahya-Balıkesir 340 km Elektrifikasyon Projesi: Eskişehir-Kütahya-Tavşanlı arası elektrikli tren işletmeciliğine açılmış olup proje %95 ilerleme ile devam etmekte ve yılsonu Balıkesir’e kadar bitirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Afyon-Konya ve Manisa-Uşak-Afyon hatlarında da Elektrifikasyon Projeleri ihale aşamasındadır.”şeklinde konuştu.

Afyon-Konya Manisa-Uşak Sinyalizasyon Projeleri ihale aşamasında

Demiryolları sinyalizasyon hatları hakkında bilgi veren Müdür Sivri: “Elektrifikasyon Yatırımları Tamamlandığında: Genel olarak 1 elektrikli lokomotifin yaptığı iş 2 adet dizel lokomotifin yaptığı işe eşittir, az sayıda tren ile daha kısa sürede daha çok yük taşınacağı için hat kapasitesi artacak, maliyetler düşecektir. Elektrikli lokomotiflerin enerji gideri, dizel lokomotiflere göre % 66 daha düşüktür. Elektrikli lokomotifler dizellere göre daha az bakım gerektirdiği için bakım maliyetleri düşer. Eskişehir-Kütahya-Balıkesir 340 km Sinyalizasyon projesi: Eskişehir-Kütahya yerel kumanda masaları ile açılmış olup, Proje %78 ilerleme ile devam etmekte ve yılsonu Balıkesir’e kadar bitirilmesi için yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Afyonkarahisar-Sandıklı-Dinar 112 km Milli Sinyalizasyon Projesi: Proje %75 ilerleme ile devam etmekte olup yılsonuna tamamlanması için yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Yazılımı TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Dinar-Denizli-Isparta-Burdur 235 km Milli Sinyalizasyon Projesi: Yer Teslimi Haziran 2018 de yapılmış olup %5 ilerleme ile devam etmektedir. 2020 sonu bitirilmesi planlanmaktadır. Yazılımı TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Ayrıca Afyon-Konya ve Manisa-Uşak-Afyon hatlarında da Sinyalizasyon Projeleri ihale aşamasındadır. Sinyalizasyon Yatırımları Tamamlandığında: Mevcut günlük çalıştırılan yük ve yolcu trenlerinden daha fazla sayıda tren işletilmesi mümkün olacak ve hat kapasitesi artacaktır. Trenler Kumanda Merkezinden kontrol edileceği için personel tasarrufu sağlanacaktır. Sinyalizasyon sistemi ile ray kırılması ve yolun genel olumsuzluklarını, sistemin ihbar etmesi; kazaların önlenmesi ve seyrüsefer emniyetini artıracaktır.”dedi. 

Yük taşımacılığında birçok yatırım var

Lojistik taşımacılığı alanında da bir çok yatırım yapıldığını ifade eden TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri: “Konya-Kayacık Lojistik Merkezi: 1 Milyon m2 lik alanda %65 ilerleme ile devam etmekte ve ilk 100 günlük icraat programında olduğundan çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Afyon OSB İltisak Hattı ve Yük Merkezi: Afyon – Eskişehir hattı Çayırbağdan 8km yeni demiryolu hattı yapımı ve 300.000 m2 yük merkezi düzenlenmesi. Projesi tamamlanmış olup ödenek talep edilmiş, 2019 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır. İscehisar OSB İltisak Hattı ve Yük Merkezi: Ankara-Afyon YHT hattı paralelinde 20 km yeni demiryolu hattı yapımı ve 250.000 m2 yük merkezi düzenlenmesi. Projesi tamamlanmış olup ödenek talep edilmiş, 2019 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır. Denizli-Çardak OSB Yükleme yolları ve rampa yapımı: 2019 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır. Balıkesir-Dursunbey OSB İltisak Hattı ve Yük Merkezi: Proje çalışmaları devam etmektedir. İltisak Hatları ve yük Merkezleri Tamamlandığında: Ülkemizde toplam taşıma içerisindeki demiryolu taşıma payını %3 ler seviyesinden  %10 lar seviyesine yükseltme hedefine ulaşmaya katkı sağlanmış olacak, Bu doğrultuda ithalat – ihracat ve transit taşımalarda ulaşım maliyetlerini minimum seviyeye çekerek makro dengeye olumlu yönde katkı sağlanacaktır.”dedi.

2019 Yılı içerisinde Ali Çetinkaya Garı yenilenecek

2019 Yılı içerisinde Ali Çetinkaya Garının düzenleneceğinin müjdesini veren Müdür Adem Sivri : “Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası: Projesi tamamlanmış olup ödenek beklenmekte, 2019 yılı içinde bitirilmesi planlanmaktadır. Bölge geneline hizmet edecek Mekanik Atölye projesi: Projesi tamamlanmış olup ödenek beklenmekte, 2019 yılı içinde bitirilmesi planlanmaktadır. Afyon Ali Çetinkaya Gar Düzenlenmesi: Mevcut Gar Teşkilatına; yürüyen merdivenler, peron düzenlemeleri, asansör teşkili, Gar binası dış cephe gece aydınlatması ihata vs. içermekte olup ihale aşamasındadır. Afyon Gar YHT girişi için çift hatlı 9 km yeni demiryolu yapımı: Proje çalışmaları devam etmekte olup 2019 yılı içinde yapımının tamamlanması planlanmaktadır.” ifade etti.

Hemzemin geçitler tamamlanıyor

Hemzemin geçitleri hakkında da bilgiler veren TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri: “Hemzemin Geçitlerin Karayolu Alt/Üst Geçitlere Dönüşümü: Bölge genelinde 3 proje ( Kütahya 2 alt geçit ve 1 üst geçit ) tamamlandı, 3 proje ( Kütahya 2 üst geçit, afyon 1 alt geçit ) devam ediyor, 9 proje ( afyon 2 alt geçit ve 4 üst geçit, Kütahya 2 alt geçit, Konya 1 üst geçit ) ihale aşamasında ve 13 adet proje ( Afyon 5, Konya 3, Denizli 3, Kütahya 1, Balıkesir 1 ) yapımı devam etmektedir. Afyon da 1 adet alt geçit proje devam ediyor (OSB yolu üzeri) yıl sonu tamamlanması planlanıyor, 6 proje ihale aşamasında 5 adet geçit için proje yapımı devam etmektedir Alt/Üst geçit proje yatırımları tamamlandığında hemzemin geçit kazaları bu geçitlerde ortadan kalkacaktır.”dedi.

Hemzemin geçitlere kauçuk kaplama yapıldı

Müdür Adem Sivri: “Hemzemin Geçit Kauçuk kaplama Çalışmaları: Bölge genelinde 168 adet geçitte kauçuk kaplama tamamlanmış, 23 adet geçitte yapım devam etmekte ve 95 adet geçitte kauçuk kaplama ihale aşamasındadır. Afyon da 46 adet geçitte kauçuk kaplama tamamlanmış, 10 adet geçitte yapım devam etmekte ve 49 adet geçitte kauçuk kaplama ihale aşamasındadır. Hemzemin Geçitlerde Kauçuk Kaplama uygulamaları ile karayolu araçlarına geçiş konforu sağlanmaktadır. Afyon da Afyon-Konya Hattında 2 adet geçitte otomatik bariyer yapımı sözleşmesi imzalanmış olup yapım aşaması devam etmektedir. Bir adedi Sülümenli Belediyesi yolu üzeri diğeri ise AKÜ Veterinerlik Fakültesi yolu üzeri geçen yıl ölümlü kazanın yaşandığı geçittir.” şeklinde konuştu .>>Mehmet Karakaş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 527 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 8 = ?

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet