Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Geleceğin iç mimarları kendi sınıflarını tasarladı
GÜNDEM
2018-10-12 20:01

Geleceğin iç mimarları kendi sınıflarını tasarladı

Geleceğin iç mimarları kendi sınıflarını tasarladı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç mimarlık bölümü öğrencileri, hayallerini süsleyen sınıflarda ders görebilmek için yeniden tasarladılar.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mustafa Solak projeye destek vererek öğrencilerin hayallerini gerçekleştirilmesine öncülük etti. Sil baştan tadilata uğrayan sınıflar modern bir tasarıma dönüşerek görenlerin de beğenisi topluyor.

Yaşadığımız ortamı değişime uğrattık

Tasarım projesi hakkında Gazetemize bilgiler veren Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık son sınıf öğrencisi Furkan Tomrukİç mimarlık sınıfı öğrencilerine yakışır bir ortam yaptıklarını ifade ederek: “İç mimarlık son sınıf öğrencileri olarak, mevcut stüdyolarımızın bölümümüze ait kimlikler taşımaması, bizi yeni bir tasarım ve uygulama sürecine itti. Öğrenciler olarak derslerin yürütüldüğü mekânların işlevsel olmayışı ve iç mimarlık öğrencileri üzerinde aidiyet duygusunu hissettirmemesi düşünsel boyutta olumsuzluklara neden olmaktaydı. Her öğrenci üniversite yıllarını yaşadığı ortamlar ve mekânlarla hatırlayacaktır.  Bizde iç mimarlık öğrencileri olarak; bizlerin yerine gelecek yeni arkadaşlarımızın bölümümüze uygun stüdyolarda eğitim görmeleri gerektiğini düşündük. Bölüme ait dört stüdyoda, gönüllü olarak katılan arkadaşlarımızla dört farklı gruba ayrılarak çalışmalara başladık.”dedi

Proje sayesinde öğrendiklerimizi uygulama şansı yakaladık

Kağıt üzerinde öğrendikleri verileri uygulama şansı yakaladıklarını aktaran Tomruk: “Zorlu bir süreç bizleri bekliyordu; zira tasarımlarımız, bizi demir ve ahşap atölyelerimizdeki ustalarımızla buluşturarak, hayal ettiğimiz tasarımları gerçeklerle yüzleştirecekti. İyi ki de gerçeklerle yüzleştik. Bu süreç sektörde karşılaşacağımız sorunlar hakkında ön bilgi niteliğinde oldu ve sektöre atılmadan hata yapma lüksüne sahip olduğumuz için ayrıca şanslıydık. Kağıt üzerindeki verilere uygulama aşamasında birçok detay dahil oluyor ve bu detaylar sizin tasarımdaki çizginizi oluşturuyor. Sorunlarımızı,  oluşturduğumuz çözümlerle teker teker aştık. Tasarım gruplarındaki arkadaşlarımızın ilgi alanları sayesinde boya, modül montajları, alçıpan, seramik ve taş işçiliği vb. konularda bilgi paylaşımları yaparak kendi şantiye staj ortamımızı oluşturduk. Çalıştığımız her günle birlikte farklı tecrübeler edindik. İç mimarın birlikte çalıştığı ustayla olan diyalogları, sektör ve malzeme deneyimi gibi konularda verilen teorik bilgileri, proje süreci boyunca bize uygulamaya dökme şansı sağladı.”şeklinde konuştu >>Yasin Başpınar

 


Bu haber 218 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 10 = ?

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet