Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Efe Hasan ÖĞÜNÇ
“İyilik ve takva üzerine yardımlaşınız”
09.04.2018

 “İyilik ve takva üzerine yardımlaşınız”

Geçtiğimiz hafta içersinde İlimiz Devlet hastanesinde çok önemli bir olay gerçekleşti. Bir kaza sonucu Afyonkarahisar Devlet hastanesine yaralı olarak getirilen bir gencimiz 12 günlük yaşam mücadelesini kaybetti ve beyin ölümü gerçekleşti.

Beyin ölümü gerçekleşen 18 yaşındaki gencin organları 5 kişiye umut oldu. Ailesi tarafından organları bağışlanan gencin beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından bir operasyonla alınan organlar hava ve kara yoluyla çeşitli illere gönderildi. Gencin kalbi Ankara’da, bir böbreği ve korneası Antalya’da, bir böbrek Konya’ya ve karaciğerinin ise Isparta’da belirlenen hastalara nakledileceği belirtildi.

Sağlık İl Müdürü Serhat Korkmaz, Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Organ Nakli ve Doku Nakli Koordinatörü Uzman Dr. Yücel Erdoğan ve Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatör Yardımcısı Battal Mertgenç iki gün boyunca bu organ nakli konusunda büyük çaba sarf ettiler. Kendilerini yürekten kutluyorum.

En önemli takdiri ise ölen gencimizin ailesi hak ediyor. Kalpleri insan sevgisi ile dolu olan bu insanlar bir kasabamızdan çıktı. Ama ne acıdır ki, toplum bu aileyi yakından tanıyıp kutlayamıyor. Toplum ne der, komşularımız ne der? Hala bu tür endişeler insanların organ bağışını aleni yapmasını bir yerde frenliyor.

Oysa kutsal kitabımız ne der?

“İyilik ve takva üzerine yardımlaşınız.”  (Maide Suresi 2. Ayet)

“Kim bir kimseye hayat verirse, o sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanır.” (Maide Suresi 32. Ayet)

Maide Suresi’nin bu iki ayeti ve İslam’ın insan yaşamına verdiği önem dikkate alındığında, organ bağışlamanın ve dolayısıyla organ naklinin İslam öğretisi ile çelişmediği görülecektir. Birçok İslâm alimi de organ bağışına ilişkin bu yönde görüş beyan etmektedir. Ancak buna rağmen, ölü (kadavra) donörlerden yapılan bağış ora nı, canlı donörlerden yapılan bağış oranna kıyasla çok düşük kalmaktadır.

İslâm dininde organ ve doku bağışına karşıt görüş oluşturacak herhangi bir metin bulunmamaktadır. Ancak, insanlar danışmak ve en ufak bir tereddüte sahip olmadan bağış yapmak için kendilerine en yakın din görevlisinden organ bağışı konusunda bilgi edinebilirler. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organ bağışı konusunda hazırladığı birçok bilgilendirme yazısı bulunmaktadır. Organ bağışını ve dolayısıyla organ naklini onaylayan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu konuda  Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 03. 03.1980 tarihli 13 numaralı kararına ve organ nakli için aşağıda belirtilen koşullara uyulması gerektiğine dikkat çekmektedir:

1. Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için, bundan başka çaresi olmadığını, meslek ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen bir tabip tarafından tespit edilmesi,2. Hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğine tabibin zannı galibinin bulunması,

3. Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlem yapıldığı esnada ölmüş olması,

4. Toplumun huzur ve düzeninin bozulmaması bakımından organ veya dokusu alınacak kişinin sağlığında (ölmeden önce) buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyle, yakınlarının rızasının sağlanması,

5. Alınacak organ veya doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması,

6. Tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak bu nakle razı olması gerekir.

Bu koşullar, tıbbi olarak organ nakli için izlenen yöntemle, organ bağışı için gözetilen etik ve hukuksal hususlarla birebir örtüşmektedir.

İslam Dini Beyin Ölümünü Nasıl Değerlendirir?

Beden ve ruh ilişkisi, İslâm alimleri tarafından farklı yorumlanabilmekte ancak beyin ölümü tıpta ifade edildiği anlamıyla; yani kesin ölüm hali olarak kabul edilmektedir. Tıbbi ölüm demek olan beyin ölümü gerçekleştiğinde, ruh da bedeni terk etmiş ve hasta son nefesini vermiş kabul edilir. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişi, ölmüş demektir. Bu kişilerden organ almak ve nakil yapmak İslam dinince hiçbir sakınca teşkil etmemektedir. Ölünün vücuduna saygı göstermek de İslam öğretisinde oldukça önemlidir; ancak organ bağışı gibi son derece meşru bir gerekçe ile ölmüş donörden, onun ve ailesinin rızası olduğu sürece, organ ve doku nakli yapılması saygısızlık olarak değerlendirilemez.

Ölmüş kişilerden organ nakli yapılmasında dinen bir sakınca olmadığı gibi; canlı donörlerin kendi hayatları için bir tehlike teşkil etmemesi durumunda, organ bağışında bulunmasında ve onların bağışıyla yapılacak karaciğer, böbrek ve doku nakillerinde de İslami açıdan bir sakınca bulunmamaktadır.

İşte İslam dini bu kadar açık. Binlerce organ bağışı bekleyen insan varken, Dinimiz bu konuda gayet açık hükümlerle organ bağışını onaylarken neden organlar toprak altında çürümeye terk edilir anlamak mümkün değil. Bu kadar lafı söylüyorsun sen organlarını bağışladın mı? dediğinizi duyar gibiyim.Evet ben organlarımı yıllar önce bağışladım ve geçtiğimiz yıl tekrar Devlet Hastanemizde Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatör Yardımcısı Battal Mertgenç beyin huzurunda kayıtlarımızı yeniledik.Ayrıca eşime kızlarıma da vasiyet olarak bu arzumu bildirdim.Lütfen organlarımız bağışlayalım. Organlarımız gerektiği zaman başka canlara hayat olsun, toprak altında çürümesinler.

Bu gün biraz fazla gevezelik ettim, affınıza sığınıyorum. Ama konu bir hayli hassas.

Esen kalın saygılarımla.

 


Bu yazı 5747 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet