Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Muammer KANDEMİR
İNSANDA VEFA DUYGUSU
12.04.2018

İNSANDA VEFA DUYGUSU

VEFA'yı sevdiklerimize, dostlanmıza,arkadaşlarımıza,akrabalarımıza verilen değer olarak tarif edebiliriz. Ayrıca Vefa sözünde durmak,hatırlamak,yapılan bir iyiliği unutmamaktır.Müslümanlığın en belirgin özelliklerinden birisi de vefadır.Vefa,sevgimizi sürdürmemize,dostluğumuzu artırmamıza vesile olan bir hasletimizdir.Vefa bir dostluk ve arkadaşlık borcudur.Vefa asil kişilerden,adam gibi adamlardan beklenir.Vefa bazılarının anladığı gibi bu gün İstanbul'da bir semtin adı değildir.

Peygamber efendimiz vefaya çok önem verirdi. Bir gün Peygamberimiz Hz. Aişe validemizle beraberken huzurlarına ihtiyar bir kadın gelir. Kadına adını sorduğunda, kadın "Cessame El Müzeni" diye cevap verir. Peygamber efendimiz çirkin anlama gelen bu ismi değiştirerek” Hayır senin adın "Cessama" değil güzel anlamına gelen "Hassane el Müzeni'dir" buyurur. İhtiyar kadının halini hatırını sorarak ona iltifatlarda bulunur. İlgi ve alakası Hz. Aişe validemizin dikkatini çeker ve "Bu yaşlı hanım kimdi Ya Resulallah" diye sorar. O da "Hatice'nin arkadaşı olup sağlığında bize gelip giderdi. Kuşkusuz ahde güzel bir şekilde vefa göstermek imandandır" buyurur. (Hakim, Müstedrek, 1,20)

Bu gün vefayı unutmayan, ünü gün geçtikçe yurdumuzda ve gurbet diyarınca sıkça duyulmaya başlayan, Fransa'nın Evreaux şehrinde yaşayan gazetemiz "Gurbeçinin Sesi" köşe yazarımız,Şair ve yazar, genç yetenek Gazi ÇAKMAK' tan bahsetmek istiyorum.Şair rahmetli dayızademizin oğlu olup yakın akrabam olur.Afyonkarahisara ilk geldiğim 70 li yıllarda Adeyze Camiinde görevli iken oda ufak bir öğrenci olarak İmam Hatip okuluna devam ediyordu.Pek fazla bir şey yapamasam da ileriden genden kollayıp gözetledim.Tıkandığı konularda yardımcı olmaya çalıştım.Demek ki bir şeyler yapıp kubbede hoş bir seda bırakmışız.Bu günleri unutmayan Vefa duygusuna sahip olan Şairimiz yıllar sonra bizi hatırlayıp ,bize vefa gösterip şahsıma gönlünden geldiği gibi bir şiir kaleme almış. Gönlüne Yüreğine sağlık.Genç şairimize başarılarının devamını diliyorum.Allah yar ve yardımcısı olsun.

 

 

MUAMMER HOCA

 

Millete hizmeti Mukaddes bulan,

Gönül insanıdır Muammer Hoca

Verdiği sözünü namusu bilen,

Gönül insanıdır Muammer hoca.

 

Dert edinir ahalinin derdini,

Ayırt etmez namerdini merdini,

Böler sofrasını açar yurdunu,

Gönül insanıdır Muammer Hoca.

 

Kapanmayı sevmez mekandan kaçar,

Sohbeti mecliste Derinden açar,

Dalar mevzulara balları saçar.

Gönül insanıdır Muammer Hoca.

 

Gönlü muhabbetle sevgiyle dolu

İlkesi dürüstlük doğruluk yolu

Öğrenciye has dost Allahın kulu

Gönül insanıdır Muammer Hoca

 

Evlat torun yükü boynunda umur,

Deyip kabullenir rabbimden emir,

Yengemle birlikte uzun bir ömür,

Gazi'nin dileği bir uçtan uca.

Gönül insanıdır Muammer Hoca.

 

Gazi ÇAKMAK 06.04.2018


Bu yazı 5558 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet