Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Küçük Günahlar
19.04.2018

Küçük Günahlar

Büyük günaha götüren ve sebep olan davranışlar, küçük günahlardan sayılmaktadır. Örneğin; zina haramdır, büyük günahtır. Buna götüren yabancı bir kadınla yalnız kalmak, cilveli konuşmak, sarılmak, elinden tutmak, şehvetle ve tekrar tekrar bakmak gibiler küçük günah sayılmıştır. Bununla beraber mahreminin avret yerine bakmak ve öpmek, teskin etme kastıyla değil de şehvet kastıyla eliyle istim-na(menisini getirmek), kimseye zararı dokunmayan yalancılık, insanların evlerine yukarıdan bakmak (tecessüs), bir Müslüman’a üç günden fazla küslük tutmak (ırz, cinayet ve malın önemli kısmını vermemek gibi zulüm içeren hususlarda küslük tutulmasında cevaz vardır.) Namaz kılanın kendi isteğiyle gülmesi ve dünyalık için ağlaması, kendine uygun olmayan bir fasıkla (açıktan büyük günah işleyenle) birlikte oturmak, kerahat vaktinde namaz kılmak, nehy edilen bir günde oruç tutmak, üzerini kirleten çok küçük çocuğu veya aklı başında olmayan akıl hastasını mescide sokmak, abdest bozmalarda kıbleye dönmek, insanların görmediği bir sırada hamamda veya tenhada gereksiz yere avret yerini açması, zıharlı kişinin kefaretini ödemedikçe hanımıyla cinsel ilişki kurması, bir kadının mahremsiz yola çıkması (şafiiye göre kadınlar arasında farz hac için yola çıkması müstesna, Hanefilere göre buda caiz olmaz), ihtikar, başkasının alışverişini ve dünürcülüğünü bozmak yani kendisi talip olmak, piyasayı bilen şehirlinin bunu bilmeyen köylüye pahalıca satması, satıcıları şehrin dışında karşılayıp ucuza alması, hayvanın sütünü sağmayıp sütlü göstermesi ve hayvanı iyice yiyecek ile şişirip etli göstermesi, malın iyilerini kasanın üstüne, kötülerini de alta yerleştirerek aldatmakta küçük günahlardandır.

İşlenen günahın küçüklüğüne değil, o günahın kime karşı yapıldığı önemlidir. Dolayısıyla günahı, hatayı küçük görmemek lazımdır.

Cuma ezanı esnasında alışverişte bulunmak, satılık metaın ayıbını gizlemek, lüzumsuz yere köpek beslemek, içkiyi satmak veya satın almak, ayakta bevl etmek, gusül haneye işemek, cünüb olarak ezan okumak, mescide zaruret olmaksızın cünüp olarak girmek, oruçlu erkeğin karısına çıplak olarak sarılması, emin olmadığı zaman onu öpmek, zekâtı malın adisinden vermek gibi şeylerde küçük günahlardandır. Malının çoğunluğu haramdan olan kişinin hediyesini kabul etmek, onun yemeğinden yemek, davetine icabet etmek, başkasının yerinde onun izni olmadan namaz kılmak, hayvana işkence etmek, tilavet secdesini terk etmek.

Kur'an'dan her hangi bir ayeti namaza tayin ve tahsis etmek (Rasullullah'ın belli sureleri belli namazlarda tahsisen okuması bundan müstesna), cenazeyi salagacının iki ağacı arasında taşımak, zaruret olmaksızın iki kişiyi bir kabre koymak, mescidde ölü üzerine cenaze namazı kılmak, suretin bulunduğu yerde namaz kılmak, erkeğin ağzını öpmek, onunla boyun boyuna sarılmak, kâfire selam vermek, fitne ehline silah satmak, baliğ için giyilmesi caiz olmayan bir şeyi küçük çocuğa giydirmek, aklı eren kimsenin yanında uykuda olsa da karısıyla cima etmesi, oruç ve misafir için olmayan bir şekilde tok karna yemek yemek, âlim, salih ve ana babanın dışında başkasının elini öpmek, el işaretiyle selam vermek (ancak ses işitilmeyecek uzaklıkta olana vermek caiz olur)  bütün bu  sayılanlar  küçük günahlardandır.   Ebul Leys'e göre şunlarda küçük günahlardandır:

Müslüman’a suizanda bulunmak, haset, kibir, ucub, lehviyatı dinlemek, cünüp kişinin zaruretsiz Mescidde oturması, bir Müslüman’ın gıybetini dinlemekte sükut etmek, musibet esnasında kadere isyan edercesine ağlamak, kendisinden hoşlanmayan cemaate imamlık yapmak, mescidde cemaatin omuzlarına basarak ileri saflara geçmek, bir necaseti yola atmak, yedi yaşındaki bir çocuğu ile aynı yatakta yatıp uyumak, cünüp veya hayızlı halde Kur'an okumak, yine küçük günahlardan diğerleri de; konuşurken fesahat özetinde bulunmak, konuşmaları yapmacık yapmak, fuhuş konuşmak, sövmek, lisanının çirkinliği yani ağıza alınmayacak şeyler söylemek, şakada aşırı gitmek, sırrı ifşa etmek, vadinde durmamak, dinle ilgili olamayan bir şey için gadaplanmak, ırzına harimi ismetine tecavüz edene karşı pasif kalmak, zekât ve haccı ilk senelerinden tehir etmek.

Cemaati hafif görerek terketmek, yolu durmak veya alışveriş için kapatmak ya da daraltmak, zımmi (gayri Müslim) vatandaşa 'ey kâfir' diyerek gücendirmesi gibi davranışlarda küçük günahlardandır.

Günahı küçük görerek işlediği ve o günahta ısrar ettiği zaman küçük günah büyük günah sayılır.

Küçük günah sayılanlardan birçoğu İbni Hacer'in Büyük Günahlar ve Haramlar adlı dev eserinde büyük günahlardan sayılmaktadır. Zira bunlar hakkında Hz. Peygamber (as)'dan sahih hadisler vardır.


Bu yazı 2471 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet