Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Muammer KANDEMİR
BOLVADİN'DEN 40 HAFIZ
24.04.2018

 

 

Geçtiğimiz Cuma (20.04.2018) günü Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, eski Afyonkarahisar  İl Müftümüz Sayın Burhan İŞLEYEN hocamızın katılımıyla Bolvadin Sultan Carullah Erkek Yatılı Kur'an kursunda hafızlığını bitiren 40 öğrencimizin Bolvadin Çarşı Camiinde hafızlık merasimi yapıldı.

Peygamber Efendimizin "Sizin hayırlınız Kur'an-ı Kerimi öğrenen ve öğretendir" buyruğunu emir telakki eden hayırsever Bolvadin halkı, önce ilçede çok eski durumda bulunan Sultan Carullah Yatılı Erkek Kur'an kursunun fiziki durumunun düzeltilmesi, eski durumda bulunan kursun ihtiyaca cevap veremeyeceği, Kadim kent Bolvadin'e yakışır yeni bir kursun yapılması kararına varmıştı.

Bu nedenle Kuran Kursu Dernek Başkanlığına esnaftan genç işadamı Gazi APAYDIN ve ekibi seçilerek işe başlandı. Kısa sürede gece gündüz çalışan dernek ilçeye yakışır 260 kişilik 5 yıldızlı Yatılı Hafız Kur'an Kursunu açarak hizmete sundu. Müdürlüğüne de Bolvadin'in evladı Hafız, İlahiyatçı, genç yetenek Abdullah YENEL hoca efendi getirildi. Aynı kursta yetişen genç hafızlarla da kadro güçlendirildi. Dernek Erkek Kur'an kursunu hizmete açtıktan sonra ilçeye yakışır birde 150 kişilik 5 yıldızlı Hafız Kız Kur'an Kursu yaparak hizmete sundu. Dernek bununla da yetinmeyip 4-6 yaş gurubu çocuklar için kurs,özürlü yavrularımız için de bir rehabilitasyon merkezi açıp hizmete verdi.

Bu kurslarımızda Hafızlığa çalışan öğrencilerimiz, aynı zamanda Türkiye'de ikinci olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'yla ortak bir projenin ürünü Kolej statüsünde İmam Hatip Liselerinde eğitim alıyorlar. Hepimiz biliriz ki hiç bir başarı tesadüfi değildir. Başarı iltifata tabidir demiş büyüklerimiz. Buradaki başarının başta ilçe Müftümüz Muammer KAVŞAK, Kur'an Kursu Müdürümüz Abdullah YENEL, manen ve madden daima yanlarında olan Dernek Başkanı Gazi APAYDIN ve ekibine ait olduğu bir gerçek. Öğrencilerimizi, velilerini, ve yetişmelerine vesile olanları tebrik ediyorum. Bu bilgilendirmeden sonra icra edilen programdan da kısaca bahsetmek istiyorum.

Hafızlık merasimi Çarşı camiinde saat 11.15’de başladı. Ankara Altındağ Müftülük Şefi Ali İhsan AKÇEŞME'nin sunduğu program, Kurs Müdürü Abdullah YENEL'in kuran'ı Kerim okumasıyla başladı. Sonra İlçe Müftüsü Muammer KAVŞAK "Kur'an kursu hakkında bilgi verip Hafız yetiştirme ve kurana hizmetten bahsetti. K.Kerim okuyanına şefaatçi olacak diyerek" açış konuşmasını yaptı. Müftümüzden sonra Kuranı güzel okuma Türkiye birincisi Beştepe Camii İmam Hatibi Hafız Adem KEMANECİ kuran okudu. Bunun arkasından Ali İhsan AKÇEŞME ve ekibi ilahi söyleyip gönüllerin pasını sildi.İlahiden sonra Dünya Kur'an-ı Kerimi güzel okuma birincisi Ankara Hacı Bayram Camii baş İmam Hatibi Hafız Ahmet KARALİ dinleyen cemaate kuran ziyafeti çekti.

Daha sonra kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, eski Afyonkarahisar Müftümüz Burhan İŞLEYEN konuşmasında "K.Kerim kıyamet günü okuyanına şefaat edecektir. Kur'anı anlamaya gayret göstereceğiz. Kur'anla meşguliyetin asla bir zararı yoktur. Kuranla tanışmayan her çocuk anne babası tarafından ihanete uğramış çocuktur. Kur'andan habersiz ölmek perişanlıktır. Bir kişinin Kur'anı anlaması dünyadan hayırlıdır.Allah Kur'anın güzelliklerini anlamayı bizlere nasip etsin." Dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra hafız olan genç yavrularımızın okuduğu kuran dinlenildi. Öğrencilerimizden sonra kürsüye Afyonkarahisar il Müftümüz Şükrü KABUKÇU kürsüye gelerek misafirlere ve katılanlara teşekkür etti. Kapanış duası sonrası program sona erdi.

Öğleden sonra diplomalar verilip hazır bulunan misafirler ve protokol üyeleri tarafından saat 14:00 de Sultan Carullah Hafızlık Kur'an kursu, Saat 14:30 da da 4 -6 yaş kurslarının açılışı yapılarak tören sona erdi. Biz de Kur'an kursumuzun bu günlere gelmesine vesile olan hayırsever Bolvadin halkına ve emeği geçen tüm görevlilere teşekkür ediyoruz.

 


Bu yazı 6195 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet