Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Tevbe ve İstiğfar:
25.04.2018

 

 

Günahlarla ilgili bu bölümün tamamı Hâdimi'nin Berika Tercemesi'nin 2. ve 4. ciltlerinden aktarılmıştır.

Yukarıda küçük günahlardan sayılan niceleri İbn-i Haceril Heytemi'nin Büyük Günahlar adlı dev eserinde büyük günahlardan sayılmıştır. Nitekim az önce ifade etmiştik.

Başkasından Tevbe Almak Var mıdır?

Tevbe ve istiğfar günah işleyen kimsenin bizzat kendisi tarafından yapılması gerekir. Dua ve tevbe istiğfar bedeni ibadettir. Kendi adına başkasına tevbe istiğfar yaptıramaz. Günahlarının bağışlanmasında başkasını aracı koymak, hristiyanlarm papaza günahını affettirmesine benzer. Ancak kendisine başkasından dua etmesini isteyebilir.

Tevbe alma genelde bir mürşidi kâmile bağlanma ile ilgilidir. Öyle olunca itikatı, ahlakı ve takva yönü ağırlıklı olan bir mürşidi kâmilin huzurunda; o güne kadar işlemiş olduğu günahlarından tevbe ederek, nedamet ettiğine ve ondan sonra kötülük yapmayacağına, yalan söylemeyeceğine, kimsenin malına tecavüz etmeyeceğine dair söz verir ve bunun için Allah'ı, Rasulullah'ı ve kendi mürşidini şahit tutmasında sakınca yoktur.

Tarikata karşı olanlar, ilimlerin şubelerinden bir şube sayılan tasavvuf ilminden haberi olmayanlardır.

Ancak, arkasından gidilecek mürşidi kamilin, gerçekten işin ehli olanını seçebilmek kolay değil. Şu zamanda bunun ehli olanlarının sayısı çok azdır. Dikkatli olmak lazım.

(H. Günenç 1/96)

(Devamı Haftaya)

 


Bu yazı 1344 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet