Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Namazlardan Sonra İstiğfar
02.05.2018

Namazlardan Sonra İstiğfar

 

 

İstiğfar, işlenilen günahın akabinde yapılması gerektiği halde, önemli bir ibadet olan namazın akabinde üç kere istiğfar edilmesinin hikmet ve sebebi olarak denilmiştir ki:

Kul, kıldığı namazı Rabbinin istediği biçimde rızasına uygun olarak bihakkın yerine getirmediğinden dolayı istiğfar edilmesi istenmiştir.

Peygamberimiz(as)'ın namazın akabindeki istiğfarı ise hem ümmetine örnek olması hemde bulunduğu makamın azametine, rif’atine nisbetle kendisini kusurlu görmesinden dolayı olduğu ifade edilmektedir. (1500 H. c. Eğretlî)

Konumuzla ilgili hadis-i şerifte:

Her namazdan sonra 'Estağfirullahellezi /â ilahe illâ huvel hayyel kayyüme ve etübu ileyh' diyen kimsenin günahları bağışlanır velev ki harb safından kaçmış bile olsa.

(Camiussagır. Nimeti İslam)

Nimeti İslam'da bununla büyük günahların bile affına işaret edilmiştir. Zira harpten kaçmak büyük günahtır deniliyor.

İstiğfarın yukardaki cümlelerle yapılması namazla ilgilidir. Bundan kısa ve değişik istiğfar edilmesi caiz olsa da, hadis-i şerife uygun olan budur. Namazın haricinde yapılacak istiğfarlar ise Estağfirullah, Estağfirullah denebileceği hususunda Evzaiye nasıl istiğfar edilecek diye soran kişiye 'Estağfirullah Estafırullah' diye cevap vermiştir. (Nevevi El-Ezkar)

Günde yüz kere çekilecek istiğfarların çekilişinde, meşayıhı kiramın tavsiyesi ise: 'Estafırullah el Azıym veya Estağfirullah el Azıym ve Etübü ileyh' dir.

Bir de seyyidül istiğfar vardır ki:

Uyarı:

Bunca kuvvetli hadislerle sabit olan namazlardan sonra üçer kere yapılması istenen istiğfarlar, maalesef imamların çoğu tarafından ihmal edilmektedir.

Şirkten Korunma Duası

Günde üç defa sabah akşam şu duayı okuyan kimse, şirkin her türlüsünden korunmuş olur;

"Allahümme innî Eûzubike min en üşrike bike şeyen ve ene a'lem ve estağfiruke lima la a'lem, inneke entel allâmul guyüp"

"Alanım bilerek sana şirk koşmaktan sana sığınırım. Bilmeyerek yaptığım şeylerden dolayı da istiğfar ederim. Şüphesiz ki sen gaybları en iyi bilensin"

Topluca Yapılan Tevbe İstiğfar

Bazı camilerimizde Cuma ve mübarek gecelerde topluca yapılması mutad olan bir "tevbe isitğfar" usulünü de kaydetmemiz uygun olur. Şöyleki;

Namazın duasından sonra:

Estağfırullah. Estağfırullah, Estağfırullahellezi La ilahe illâ huvel hayyel kayyûme ve Etûbü ileyh.

Tevbete abdin zalimin linefsihi la yemlikü linefsihi mevten vela hayaten vela nuşura ve Neselühuttevbete vel mağfirete vel hidayete lena innehü hüvettevvabur Rahim.

İlahi Ya Rabbi eğer elimden, dilimden, gözümden sair azalarımdan bilerek bilmeyerek şirk, kelime-i küfr, hata, isyan, sadır olduysa, bunların cümlesinden tevbe ettim pişman oldum bir dahi yapmamaya azm ettim.

Peygameberlerin evveli Âdem Safiyyullah, ahiri ahir zaman Nebisi Hz. Muhammed (as) olup bu ikisi ve ikisi arasında geçen peygamberani izam hazeratının cümlesine inandım iman ettim. Amentübillah ve bimâcâe Min'indıllah ve Amentübirasüllillah ve bimâcâe min'ındi Rasulillah.

Amentübillahi ve melaiketihi ve kütübihi veruslihi vel-yevmil ahiri ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minallahi Teâlâ velbasü badelmevt hakkun Eşhedü enla ilahe illallah ve Eşhedü enne muhammeden Abduhu ve rasülüh (3)kere de Allahumme inni üridü en üceddidel'imane tecdiden bi kavli lâilâhe illallâh Muhammedün Rasulullah.

Bunun adına Tecdidi İman denilir. İman tazelenince, şüpeli olan nikâh kendiliğinden yerine gelmiş olur. "üriydü en üceddidel imane vennikaha tecdiden" de denebilir.

Ancak nikâh tazelemek olacak ise, hanımın vekâleti alınarak onun tarafından vekâleten, kendi tarafımdan asaleten nikâhım altında bulunan eşimin nikâhının devamını kabul ettim 'zevvectü zevcetiy iyyaye' denillir. (Mehmet Emre fetfalar 2/17)


Bu yazı 2352 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet