Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Efe Hasan ÖĞÜNÇ
İslamiyet’te zaman günün hareketlerine göredir
14.05.2018

 

Her zaman olduğu bu Ramazan ayı da dünya işleriyle uğraşırken gelip çattı. Zaman su gibi akıp geçti. Ramazan ayları kutsallığının dışında benim için her zaman canlılık, mutluluk ve huzur demektir.

Belki çocukluğumuzdaki o güzel Ramazanları yaşayamıyoruz. Ya da özlemini çektiğimiz ve her daim tatlı bir hatıra olarak anlattığımız o ramazan sohbetleri, iftarları bir daha olmayacak. Evet, eski ramazanlar ile şimdiki ramazanlar arasında dağlar kadar fark var. Ama yine de bir minicik kırıntı bile olsa şimdiki Ramazanlarda o günlerin huzurlu, nükteli ve bol sohbetli yönlerini bulabiliriz. Her şey bitmiş değil... Her ramazan bereketiyle gelir. Bu ramazan da hiç şüphesiz bereketiyle gelecek. Allah'ın kulları olarak bizim yapmamız gereken şey ise ramazanın ruhuna uygun olarak kulluk vazifemizi en güzel şekilde yerine getirmektir. Dedik ya, ramazan ayı bereketiyle gelir. Bu bereketi sadece rızık olarak düşünmemek gerek. Birbirlerimizle olan ilişkilerimiz, arkadaşlıklarımız, dostluklarımızı da bunun içine katmalıyız. Ayrıca toplumumuzu ayakta tutan sevgi ve saygı bağları en çok ramazan ayında vücut bulmuyor mu?

Her geçen gün komşuluk ilişkilerinin, sevgi ve saygının, merhametin, şefkatin yok olduğu günümüz toplumlarında en çok ihtiyaç duyduğumuz şey ramazanın bütün bu değerleri içine alan o mübarek iklimini en ücra köşelere kadar taşımaktır. Aslında ramazan iklimi, gün geçtikçe bireyselleşen, bencilleşen biz insanların bütün dertlerine derman olacak yegane iklimdir. Bu iklim öylesine bir iklimdir ki, zengini ve fakiri de aynı potada eritir. Ve insanlara şu düşünceyi hatırlatır: Makamınız, malınız mülkünüz ne olursa olsun Yüce Allah katında bunların hiçbir değerinin olmadığını hatırlatır. Komşuluk bilincini, yokluk ve varlığı hatırlatır.

 

Hatırlatmak için yazıyorum… Sabah namazı vakti örneğin: Sabaha karşı doğu tarafında yayılan beyazlık ile göğün etrafında karanlık açıldığı zamandan itibaren başlar ve güneş doğuncaya kadar devam eder.

Yine örneğin öğle namazı: Güneşin gökyüzünün tam ortasından batıya döndüğü andan, cisimlerin gölgesi bir veya iki katına çıkıncaya kadar ki vakit öğle namazı vaktidir…

İslamiyet’te vakitlerin güneşin hareketlerine göre ifade edilmesi, bilimde ayın, yılın, haftanın yani zamanın da güneşin hareketlerine göre ifade edilmesi İslamiyet ile bilimin yakın ilişkisini gösterir.

Ramazan ayı ilimizde eskisi gibi şenlikle geçmese de yine bazı alışkanlıklar halen sürmekte…

İlimizde Ramazan ayının sürdürülen en büyük alışkanlığı iftar yemekleri, davetleri…

Özellikle yakın akrabalar birbirini davet eder, herkes yan yana gelir şenlik içinde iftar sofraları kurulur…

Ve Ramazan sohbetleri…

Herkes birbirine saygılı…

O sohbetlere katılanlar ne kitap okumaya ihtiyaç duyar, ne televizyon izlemeye, ne de radyo dinlemeye ihtiyaç duyar.

 Bu gece sahura kalkılacak. Tüm İslam aleminin Ramazan ayı şimdiden kutlu olsun. Cenabı Allah hepimizi Bayrama erişmeyi nasip etsin. Sağlıcakla kalın.

 


Bu yazı 4830 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet