Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Ramazan-ı Şerif Ayı
15.05.2018

 

 

 

Işıl ışıl minareleri, gürül gürül teravihleri, neşeli sahurları, cana can katan mukabeleleri ve imanımızı pekiştiren, bilgimizi artıran, ahlakımızı yücelten vaazları ile günahların en çok bağışlandığı kalplerin ulvi duygularla duygulandığı, gözlerin çağlarcasına yaş döktüğü, herkesin birbirine sevgi ve şefkatle baktığı, Allah'a bağlılık ve teslimiyetin en çok tezahür ettiği, evveli rahmet, ortası mağfiret, son günleri de cehennemden azad günleri olan ay yalnız Ramazan-ı Şerif ayıdır.

Onbir ayın sultanı denilen Ramazan ayını diğer aylara nispetle faziletini anlamak için İbni Cevzi hazretlerinin şu benzetmesini hatırlamakta fayda vardır.

"Yılın oniki ayı Hz. Yakup (as)'ın oniki evladı gibidir. Bunların içerisinde Yusuf güzellik ve namusluluk bakımından babası katında nasıl sevimli ise, Ramazanı şerif ayı da diğer aylara nazaran Allah'ça en çok sevileni ve üstün olanıdır.

Efendimiz (as) Ramazan ayı için;

"Ramazan ayının evveli (ilk on günü) rahmet, ortası mağfiret, sonu (son on günü) cehennem ateşinden azad edilme günleridir" buyurmuştur.

Selman-ı Farisi hazretleri bu konuda şöyle anlatmıştır:

- Rasulullah (as)Efendimiz, Şaban ayının son gününde bize bir hutbe okudu ve şunları buyurdu:

"Büyük bir ay olan Ramazan ayı size yaklaştı. Bu ay uğurlu bir aydır. Bu ayda öyle bir gece vardır ki o gece bin aydan daha hayırlıdır. O ayda Allahu Teâlâ gündüzleri oruç tutma ibadetini farz kılmıştır. Gecelerinde (teravih namazını) nafile (sünnet) kılmıştır.

 

>>Devamı yarın

 


Bu yazı 1967 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet