Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Ramazan Kur' an Ayıdır
20.05.2018

Ramazan Kur' an Ayıdır

 

 

Yukarıdaki ayeti celilenin mealine baktığımızda

"İnsanlar için hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an, Ramazan ayında indirilmiştir.

İslamiyet Kur'an’la başladığına ve Kur'an da bu ayda nazil olduğuna göre Ramazan ayı, İslam'ın başlangıcı olan bir aydır.

Kur'an-ı Kerim bu ayla yakından alakalı olduğu için, Cebrail (as) ile Peygamberimiz (sas)'in her yıl Ramazan ayında bir defa mukabele ile yani karşılıklı olarak okumak suretiyle hatmederlerdi. Hatta Efendimizin vefatı senesi son Ramazan'da Kur'an'ı Kerim'i iki defa hatmetmişlerdi.

Ramazanda Kur'an'ı hatmetmek veya karşılıklı olarak mukabelede bulunmak, Cebrail ile Hz. Peygamber Efendimizin yoludur, sünnetidir. İmam Ebu Hanife Hazretleri der ki;

"Kim Kur'an'ı yılda iki defa hatmederse, şüphesiz ki onun hakkını ödemiş olur. Çünkü Efendimiz(as) vefat senesinde Kur'an'ı iki defa Cebrail'e arzetmişti, yani dinletmişti.” (Sırlar Hazinesi)

Kur'an fertleri, aileleri ve cemiyetleri yükseltecek, huzura erdirecek yegâne hayat nizamıdır. Onun mübarek ayetlerini okumak hatta sadece yüzüne bakmak bile Cenab-ı Hakk'ın rızasını kazandırır. Nitekim bir hadis-i şerifte;

"Kim Kur'an'ı okur ve onunla amel ederse kıyamet günü anne ve babasına nurdan taç giydirilir ki, parlaklığı dünya evlerindeki güneş ışığından daha parlaktır."

 

 

 


Bu yazı 2646 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet