Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Ramazan Kur' an Ayıdır
21.05.2018

Ramazan Kur' an Ayıdır

 

KUR'AN: Herkesin insan haklarına, insan haysiyetine saygılı olmaya, haklara tecavüz etmemeye, kimseyi küçük görmemeye, hemfikir olmayan kimselere karşı katiyyen kaba ve kırıcı olmayıp bilakis mütevazı olmaya, hayatta sadece

insanlara değil hayvanlara bile sevgi ve şefkat göstermeye çağırır. (Ali Rıza Demircan Hutbe)

İşte sunmaya çalıştığımız Kur'an'ın bu emir ve yasakları; fertleri, aileleri ve cemiyetleri yükseltecek, huzura erdirecek yegâne hayat nizamının ana prensipleridir. Eğer bu yüce Kur'an'ı, ölülerin ruhlarına okumaya çalıştığımız kadar ölmüş kalplerimize bizzat yaşamak suretiyle okuyup tatbik etmiş olsaydık şimdi fert ve cemiyet olarak mes'ud insanlar ve mes'ud toplumlar olurduk.

Kur'an; mü'minlere hem maddi, hem de manevi hastalıklarına şifa olduğu gibi, ölülere okunup sevabının ulaşmasında rahmete ve azab görenlerin azabının kalkmasına ya da hafiflemesine sebep olur.

Evlerde Kur'an Okumanın Fazileti

Kur'an'ı Kerim'in evde okunmasının önemini ve faziletini anlatan hadis-i şerifte: "Sır evde Kur'an'ı Kerim okunduğu zaman, o evde melaike-i kiram hazır olur, şeytanlar oradan defolur. Evde bulunanların rızıkları geniş, hayırları çok, şerleri az olur.

Kur'an okunmayan evde ise, şeytanlar hazır olurlar ve onların hazır olduğu yerden de melaike-i kiram uzaklaşırlar. Evde bulunan kimselerin rızıkları dar, hayırları az,

şerleri çok olur."(Ramuz'da H. C. Eğretli, 1500 hadisten)

Şu halde Kur'an'ı Kerim'in okunduğu yerde bereket, feyz ve rahmet vardır. Okunmayan evde de sıkıntı vardır, huzursuzluk vardır, geçimsizlik vardır. Zira şeytanların bulunduğu yerde huzur ve mutluluk aramak hayaldir. Öyleyse onları oradan uzaklaştırmanın yolu Kur'an okumak, zikrullah'da bulunmak ve İslami eserler okumaktır.

(Devamı Var)


Bu yazı 1953 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet