Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Ramazan Gecelerinin İhyasi Teravih Namazı
22.05.2018

Ramazan Gecelerinin İhyasi Teravih Namazı

Ramazan ayı,- Allah'ın kullarına lütfettiği çok mübarek bir aydır. Fakat asıl olan bu kıymetli zaman dilimini, gereği gibi ihya etmektir.

Ramazan gecelerinin ihyası ile ilgili olarak rivayet edilen şu hadis-i şerif dikkat çekicidir.

"Kim Ramazan ayının faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek, Ramazanı ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır. "(Buhari, Müslim)

Diğer bir hadiste;

"Allahu Teâlâ Ramazanın gündüzünde oruç tutmayı farz kıldı. Ben de gece kıyamını (teravihi) sünnet kıldım "buyrulmuştur.

Buhari ve Müslim'in rivayetlerine göre, Ramazan gecelerinden üç gece ayrı vakitlerde Peygamberimiz (as) ashabıyla beraber sekiz rekât kılmışlar, ashabı kiram evlerinde yirmi rekâta tamamlamışlardır. Bu üç gece, Ramazanın yirmi üçüncü, yirmi beşinci ve yirmi yedinci geceleridir. Diğer bir görüşe göre ilk üç gecede kılmışlardır. (Dürer 1/206)

Şu halde Peygamberimiz (as), bu namazı cemaatle kılmış ve bize sünnet olmuştur.

Hz. Ömer (ra) dönemine kadar ashabı kiram, kendi başlarına, Efendimiz(as) de gördükleri gibi teravihi sekiz, üçü vitir olmak üzere on bir rekât kılanlar olduğu gibi, daha çok kılanlar da olmuştur. Ancak, Hz. Ömer (ra), Ramazan gecelerinde halkın iştah ile bu namaza devam ettiklerini görünce, farz kılınma ihtimali de olmayınca, Ubey Bin Ka'b (ra)'ı, teravih imamı nasbetti ve cemaatle kıldılar. Hz. Ubey Bin Ka'b'ın teravih namazını, bazılarına göre sekiz, bazılarına göre yirmi rekât kıldırdığı rivayet edilmiştir.

Teravih namazının yirmi rekât olduğunun delili Malik'in, Yezid Bin Ruman'dan naklettiği şu rivayettir:

(Devamı Var)


Bu yazı 2135 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet