Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Ramazan Kur' an Ayıdır
23.05.2018

Ramazan Kur' an Ayıdır

 

"Hz. Ömer zamanında insanlar, vitir ile beraber 23 rekât namaz kılarlardı. "Bunun açıklaması olarak denilmiştir ki; Farza bağlı sünnetler on rekâttır. Ramazanda bunlar, iki katına çıkarılarak, vitirle beraber 23 rekât olmuştur. Çünkü Ramazan ayı ibadet için gayret gösterme ayıdır. Bu durumun, sahabe arasında meşhur olduğundan dolayı icma haline gelmiştir.

İbni Abbas (ra)'dan rivayete göre, "Hz Peygamber (as), Ramazan ayında 20 rekât namaz kılardı." Hz. Ömer (ra) Ubey Bin Ka'b'ın arkasında toplanan cemaate 20 rekât kıldırıyordu.

Netice olarak, teravih namazının sekiz rekâtının Peygamber Efendimizin sünneti, kalan on iki rekâtının ise, teravihin 20 rekât olduğuna dair zayıf rivayet dikkate alınmayacak olursa, sahabenin sünneti ve İslam ümmetinin Ramazan ayını ihya gayesi ile yaşattığı geleneği ortaya çıkar. Bu durumu birbirinden ayırmak için bazı Hanefiler, teravihin sekiz rekâtı sünnet, on iki rekâtı müstehaptır, demişlerdir, (ibni Abidin, 1/738, Diyanet İlmihali 1/314, Fethu'l Kadir)

Ebu Yusuf, İmamı Azam'a teravihi ve Hz. Ömer (ra)'in fiilini sormuş, o da:

"Teravih, sünneti müekkededir. Ömer (ra) onu kendiliğinden ortaya çıkarmamıştır. Bu hususta bid'at işlemiş de değildir. Onu ancak elindeki bir bilgiye istinaden emir etmiştir" diye cevap vermiştir, (ibni Abidin, El İhtiyar)

Hulasa, teravih namazı yirmi rekât olarak kılınmalı, ancak yoldan, işten yorgun algın gelen kişiler, teravihi büsbütün kılmadan yatmaktansa, hiç değilse vitirle birlikte on bir rekât kılmalıdırlar.

(Devamı Var)


Bu yazı 1820 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet