Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Ramazan Kur' an Ayıdır
27.05.2018

Ramazan Kur' an Ayıdır

 

 

Dörtte bir selam ile de kılınabilir denmiştir. Gece namazlarında sekiz rekâta kadar nafile namazının kılınabileceği hususu, teravihin dışındaki nafileler hakkındadır. Teravih bundan müstesnadır. Zira teravih namazı, özel bir namaz olup, ikişer ikişer rekât olarak kılına gelmiştir. Daha fazlası için tevarüse (geleneye) aykırı olduğundan, mekruh olduğu ifade edilmiştir.

Özellikle cemaat içinde şafiiler varsa, herhalde ikide bir selamla kılınmalıdır. (Bak. Nimeti islam, Ömer Nasuhi Bilmen Dinî Bilgiler, 151, D. Hükkam, 1/120)

Teravihin Kılınışı:

Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan, buna baştan bir niyetin yeterli olacağı söylenmiş ise de, aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan, yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata uygundur. (R.Muhtar-Diyanet İlm. 192)

Dolayısı ile teravih namazını kılan kişi, her iki rekâtta veya dört rekâtta bir namaza başlarken "Niyet ettim teravih namazına uydum imama" diye gizlice

niyet eder. (Cevhere, 128, Zuhayli, 2/202)

Fatiha ve üç kısa ayet veya bu miktar Kur'andan en az bir satır okunarak kılınmalı, okurken harfleri belli olacak şekilde, orta süratte olmalı, tadili erkâna riayet edilerek kılınmalıdır. Oturuşta salli barik okunmalı, Rabbena duaları terk edilebilir.

Teravihi hatimle kılmak sünnettir. Ancak cemaat de göz önünde bulundurulmalıdır. İbni Abidin'in Tecnis kitabından naklettiğine göre, teravih namazının Fil suresinden (Elem tera keyfe) Nas suresine kadar namaz sureleri ile iki defa okunarak kılınması halinde, hem rekâtların sayısı karışmamış, hem de yanlış okuyanların yanlışlarını düzeltmelerine yardımcı olacağından böyle okunması tavsiye edilmiştir. (ibnî Abidin, 3/98)

Teravih namazı tamamlanınca, vitre kalkmadan önce dua yapılması uygun değildir. Zira dua namazların sonunda yapılır. (N, islam)


Bu yazı 2163 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet