Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ORUÇ İBADETİ-1
30.05.2018

ORUÇ İBADETİ-1

 

 

"Ramazan-ı şerif öyle bir aydır ki, o ayda insanlara mahza hidayet rehberi olup, hayır ve şerri, hakla batılı ayıran kitap (Kur'an), bu ayda nazil olmuştur. Kim bu aya mukim ve sağlıklı olarak erişir ise oruç tutsun, bu ayı oruçlu geçirsin." [Bakara 185)

Şu halde Ramazan ayı, oruç tutmanın farz kılındığı bir ay olma özelliğini taşımaktadır.

Oruç Nasıl Bir İbadettir?:

Oruç (savm-sıyam); Fecr-i Sadık'ın (şafağın) doğuşundan, güneşin batışına kadar, yemekten, içmekten, cinsi münasebette bulunmaktan ve diğer oruç bozan şeylerden Allah rızası için uzak durmaktır.

Oruç ibadeti, ta Hz. Âdem(as) den beri inanmışlara farz kılınmış olan bir ibadettir. Nitekim ayeti celilede;

"Ey iman edenler!. (Hz. Adem'den size gelinceye kadar) sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de oruç farz kılındı. Ta ki takva sahibi olasınız. "(Bakara 183)

Oruç nefisleri arındırmakta, düşüklük ve seviyesizliklerden temizlemekte ve böylece kişiyi takvaya götüren bir yol olmaktadır. Oruç açların halini anlatır. Kendi kazancına akşama kadar el uzatamayan oruçlu kişi, nasıl olur da başkalarının kazancına, hakkına el uzatabilir?!.

Oruç ibadeti, Allah'a kulluğun yanında, insanın sıhhatini arttırır. Hadis-i şerifte; "Oruç tutunuz ki sıhhat bulaşınız" buyrulmuştur. Sene boyunca bedenimizde durmadan çalışan hazım cihazı organlarımız bu sayede bir ay rektefeye alınır. Tıp dünyasının bir çok hastalara perhis uygulaması gibi...

 

>>Devamı yarın

 


Bu yazı 1995 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet