Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ORUÇ’UN DİNDEKİ YERİ
04.06.2018

ORUÇ’UN DİNDEKİ YERİ

 

Ayeti Kerime'deki siyah iplik gece karanlığını, beyaz iplik gündüzün şafak aydınlığını ifade ettiği hususunda müfessirler ve mezhep imamları görüş birliğindedirler ki bunlar, Adiy bin Hatem (ra) olayı ile ilgili hadisi delil almışlardır. (Sabuni Ahkam Tefsiri; Buharı ve Müslim)

NOT: İmsak vaktini gösteren takvimlerde daha önceleri (temkin) vakti olarak 15-20 dakika öncesinden oruca başlanırdı, fakat son senelerde diyanet temkin vaktini kaldırmış ve artık imsak vaktini bildiren saatte dakikasında oruca başlanacağını ilan etmiştir.

Son günlerde yani 2011 yılı Ramazan ayında imsak vaktinin 40 dakika öncesinden hesaplandığı ortaya atılmış ve bunun doğruluğunu iddaa sahipleri kalabalık bir toplulukla gözlemiş olduklarını TV kanallarından dinledik. Bunun üzerine âcizane bu kardeşiniz de üç gün gözlenmeye müsait olan mahalden izledim, gerçekten 40-50 dakika olmasa bile 30 dakika farka şahit oldum. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın neticelendirinceye kadar oruca gösterilen imsak vaktinde başlamalı, fakat sabah namazını İmsaktan 30-40 dakika sonra kılmalıyız.

Nitekim Hayrettin Karaman hocamızda bu konuda aynı tavsiyeyi yapmıştır. Merhum Haydar Hatipoğlu hocamız da aynı şeyi toplantıda söylemişti.

Niyetlenmenin Vakti:

Oruçlara niyetlenmenin vakti ikiye ayrılır;

1- Geceden (akşamdan) şafağa kadar niyetlenilmesi gereken oruçlar.

2- Geceden (akşamdan) ertesi günün zeval vakti öncesine kadar niyetlenilebilen oruçlar.

Geceden (akşamdan) şafağa kadar belirlenmesi gereken oruçlar şunlardır:

Ramazan orucunun kazası, ifsat edilen nafile orucun kazası, her çeşit kefaret oruçları ve günü belirlenmemiş adak orucudur. Bunlara şafaktan sonra niyetlenmek caiz olmaz. Şayet tutmuş ise nafile yerine geçer.

Ramazan kazası orucuna niyet ederken:

"Niyet ettim vaktinde tutamadığım Ramazan orucunun kazasına" denilmesi uygundur. (Hîndiyye)

Kaza orucuna niyetlenirken, tutulması sevap olan oruç gününe de niyet edilirse mesela, Şevval altı orucuna veya Eyyamı Biyz 13.,14. Ve 15. Günlerde oruç tutmanın sevabını da hesaba katarsa, hem kaza oruç borcu ödenmiş hem de o günleri oruçlu geçirmiş sevabı alınmış olur. (Diyanet İlmihali)

Orucun farzları üçtür:

1- Niyet etmek

2- Niyeti vaktinde etmek

3- Orucu bozan şeylerden kaçınmaktır.

Niyet; herhangi bir oruca kalben niyet etmek yeterlidir.

(Devamı Var)


Bu yazı 2079 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet