Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ORUÇ’UN DİNDEKİ YERİ
05.06.2018

 

 

Orucu bozup bozmayan şeyler

Oruçlu kişi, şafaktan gün batımına kadar kendisini, yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden uzak tutması ile oruç ibadetini yerine getirmiş olur.

Orucu bozan bir davranış, ya unutularak ya hataen ya da kasten yapılır.

Unutularak orucu bozan bir halin meydana gelmesiyle oruç bozulmuş olmaz. Ancak hatırladığı an hemen o şeyden kendisini çeker, ağzını yıkar ve orucuna devam eder.

Şayet, bununla orucunun bozulduğunu zannederek o günün orucunu yerse, kefaret değil kaza lazım gelir.

(Hulasa; Fetavayi Hindiye; Celal Yıldırım, 2/231)

Unutularak yeyip içmenin, orucu bozmadığı hususu, her türlü oruç için geçerlidir. Bazılarının nafile oruçda bozulurmuş demeleri doğru değildir.

Hatta böyle oruçlu olduğunu unutarak oruç yiyen birisine rastlanırsa, eğer o kişi yaşlı, zayıf, hastacak bir hali varsa, ona oruçlu olduğunu hatırlatmamak daha uygun olur. Zira 'unutarak oruçlunun yiyip içmesi, Allah'ın bir ikramıdır' mealinde hadis-i şerif vardır.

Ramazan günü, zor kullanmak suretiyle yapılan cinsel ilişkiden dolayı, bu işe zorlanan kimseye sadece kaza gerekir, kefaret gerekmez. Ancak kadın bundan lezzet almışsa, ona da kefaret gerekir, (zübdetülbuhari 304)

Hataen yeme içme ile oruç bozulur, fakat kefaret değil kazası gerekir. Bu bozulan oruç akşama kadar devam ettirilir. Zira Ramazan'a saygı vaciptir.

Hataen orucun bozulmasına örnekler:

Şafak sökmedi veya akşam oldu zannıyla yeme içmeler, ağzı açıkken ağzına kar, yağmur girmesiyle farkında olmadan yutulması, abdest alırken ağza verilen suyun boğaza kaçması gibi şeylerden dolayı oruç bozulur, sonra kaza edilir.

Kasden Oruç Bozmak:

Kasden orucun bozulmasına sabep olan şey, yenilip içilmesi mutad olan şeyden olursa oruç bozulur. Hem kazası hem de kefareti gerekir. Mesela, bir miktar tuz.

Bunun gibi bozulan oruç, kefaret ile halledilir. Fakat tutulmayan oruçların suçu mahkeme-i kübraya intikal eder.

Onun içindir ki keyfi oruç tutmayan kişi, o tutmadığı oruçları kaza etmekle beraber çok tevbe etmesi, göz yaşı dökmesi gerekir. (Ömer Nasuhî Bilmen)

(Safilere göre, kefaret yeme içme ile bozmaktan değil, cinsel yaklaşmaktan gerekir.)

Ramazan orucunun edasından hariç, başka oruçların bozulmasından kefaret değil kaza lazım gelir.

(Devamı Var)

 


Bu yazı 1652 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet