Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
KADİR GECESİ
08.06.2018

KADİR GECESİ

 

"Biz Azimüşşan, Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? O Kadir gecesi (içinde Kadir bulunmayan) bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh, o gece Rablerinin izniyle her iş için inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selamettir (yani o gece selamet gecesidir). "(Kadir: 1-5)

İnsanlığa hayat bahşeden, her bir harfi nebat bitiren yağmur tanesine benzeyen, mübarek Kur'an, Ramazan ayında ve bahusus Kadir gecesinde inmeye başlamıştır.

Kadir gecesi hakkında Amr Bin Kays der ki; "O gecede yapılan bir amel, 'bin ayda yapılan amellerden daha hayırlıdır' anlamındadır. Bu görüş İbni Cerir'in tercih ettiği görüş olup en doğrusu da budur."

Nitekim Mekke'de yapılan bir amel, başka bir yerde yapılan aynı amelin yüzbin katına, Medine'de ise bin katına bedel ecri olduğu gibi. Yine o gecenin faziletiyle ilgili hadisi şerifte:

"Kim Kadir gecesinde inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek geceyi ihya amacıyla kaim olursa,   onun geçmiş günahları bağışlanır" buyrulmuştur.

Diğer bir hadisi şerifte:'Kadir gecesinde sevabına inanarak ve umarak namaz kılanın (ihya edenin) günahlarının geçmişi ve geleceği bağışlanır" buyrulmuştur. Kadir gecesinin ömür boyunca işlenmiş günahları örtücü olduğu da ifade edilmiştir. (Nimeti islam)

Bu müjdeyi duyan birisi, Kadir gecesi camiye gelmiş ya da o geceyi ihya etmiş, fakat daha önceki gecelerde, teravih kılmamış, oruç tutmamış, Ramazan-ı şerife saygı göstermemiş, içkisine, zinasına devam etmiş olsa da böyle ecir alacak mıdır?

Hayır kardeşim!.Bahar ne kadar güzel olursa olsun, ondan (Nisan yağmurundan) ancak bağını bahçesini iyi hazırlamış olanlar istifade edebilir. Gerektiği şekilde hazırlanmamış, çorak bir arazi, yağan yağmurdan faydalanamaz. İşte bunun gibi, Kadir gecesinde yağan afvu mağfiret, ecir ve sevap yağmurundan da ancak oruç tutarak, namazlarını kılarak, zekâtını sadakasını vererek, kırılan kalpten, hakkına tecavüz edilen kimseden özür dileyerek, günahlarından tevbe istiğfar ederek, gönül bağını, iman bahçesini iyi hazırlamış olanlar istifade edebilirler.

Kadir Gecesinden İstifade Edemeyenler:

Nitekim hadisi şerifte:

"Dört kimse Kadir gecesinden istifade edemez. Bunlar; içkiye müdavim olanlar, ana babasına asi olanlar, zinada ısrar edenler ve akrabalarıyla ilişkilerini kesenler. Buna kindar olanlar da ilave ediliyor."

Meğerki bu çirkin hallerinden son derece pişmanlık duyarak, bir daha yapmamaya Allah'a söz vereler. O takdirde, Hz. Allah (cc) Tevvabü'r Rahimdir. Tevbeleri kabul edendir.

(Devamı Var)

 


Bu yazı 2114 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet