Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
KADİR GECESİ
10.06.2018

KADİR GECESİ

 

 

Kandil ve mübarek gecelerden, Kur'an'da yalnız Kadir gecesi zikredilmiş, hatta 114 sureden bir sure (sure-i Kadir) denilmiştir ki, bu surede Kadir gecesinin fazileti, Allah (cc) tarafından beyan edilmiştir.

Bu surenin indiriliş sebebi olarak Birkaç rivayet gelmiştir. Bunlardan İmam Malik'in "Muvatta" da naklettiği rivayete göre, Rasululîah'a ümmetlerinin ömürleri gösterilmişti. Daima ümmetlerinin dertleriyle dertlenen Fahri Kâinat Efendimiz(as), yine bir ara tefekküre daldıktan sonra, Cenab-ı Hakk'a şöyle niyazda bulundu:

"Ya Rab!.Evvelki ümmetlerin ömürleri, benim ümmetlerimin ömürlerinden daha uzundu. 100, 300, 500 hatta 1.000 sene yaşayanları olurdu... Bu kadar uzun yıllar ömür sürenlerin ara sıra yaptıkları hayırlı amelleri, benim ümmetimin ortalama 60-70 senelik ömürlerini hiç durmadan ibadet u taatla geçirmiş olsalar bile, yine onların derecelerine ulaşamazlar" diye hayıflanmıştı.

Habibinin müteessir gönlünü teselli etmek üzere Hak Teâlâ hazretleri, Cebrail'i vahiy ile göndererek şöyle buyurdu:

"Rasulüm müteessir olma!. Senin ümmetine öyle bir gece verdim. Kudret kalemimle levhi mahfuza nakşettim, meleklerime ilan ettim ve cihana duyurdum ki; senin ümmetin bu geceyi ihya edince, sanki 1000 ay yani 83 sene 4 ay sırf ibadet, hayru hasenat etmiş sayılır.


Bu yazı 1680 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet