Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Orucun edasının şartı-3
13.06.2018

Orucun edasının şartı-3

 

 

Peşpeşe (ara vermeden) Tutulacak Oruçlar:

Ara vermeden peşpeşe tutulacak oruçlar 7'dir. Ramazan orucu, zıhar kefaret orucu, özürsüz olarak Ramazan’da kasten oruç bozma kefaret orucu, belirlenmiş bir adak orucu, vacip bir itikâf orucu, adam öldürme orucu ve yemin kefareti orucudur.

Peşpeşe Tutulması Şart Olmayan Oruçlar:

Peşpeşe ya da aralıklarla tutmakta kişinin muhayyer olduğu oruçlar 6'dır.

Nafile oruçlar, Ramazan orucunun kazası, kıran ve temettü orucu ki, bu oruç hac'da kurban kesmeye gücü yetmeyen kişinin buna bedel tutacağı oruçtur. Hac esnasında traş olma fidyesi olarak tutulan oruçlarla, avlanma cezası olarak tutulan oruç ve belirlenmemiş olan adak oruçlarında kişiler muhayyerdir. (Zuhayli, 3/131)

Oruç Kefaretini Düşüren Şeyler:

Kefareti gerektiren bir şey ile orucunu bozan kimse, aynı gün oruç tutamayacak derecede hastalanır veya kadın ay hali yahut loğusa olursa kefaret düşer. Ancak hastalığın kendi isteği dışında olması şarttır. Kendisini kasten hastalığa sevkeden şeyi işlemiş olma neticesinde hastalanması, kefareti düşürmediği gibi sefere kasten çıkması da düşürmez. (Diyanet İlmihali, 256)

Oruçluya Müstehap Olanlar:

a) Sahur yapmak:

Sahura kalkmak oruca güç kazanmak içindir. "Sahur yemeği ile gündüz tutacağınız oruç için kuvvet kazanın, gündüz kaylule uykusu ile de gece kalkıp teheccüd namazı kılmaya kuvvet kazanın" buyrulmuştur. Diğer bir hadis-i şerifte:

"Sahur yemeği berekettir. Bir yudum su ile de olsa onu bırakmayın. Çünkü Allah ve melekleri sahurda yemek yiyenlere rahmet ve istiğfar ederler" buyrulmuştur.

b) Sahuru geç yapmak:

Hadis-i şerifte: "İftarı acele yapıp, sahuru geciktirdikleri müddetçe ümmetim hayır üzerinedir" buyrulmuştur. (Ebu Zer'den)

Ancak imsak vaktinin girme ihtimaline kadar da geciktirmemelidir.

Zeyd bin Sabit'den gelen rivayette: "Biz Rasulullah ile sahur yemeği yedik. Takriben 50 ayet okuyacak kadar sonra sabah namazını kıldık."Âlimler bu sürenin yaklaşık 15-20 dakika olduğunu söylerler.

Bu süreye temkin vakti denilir. Daha önceleri buna göre imsak vakti yazılırdı. Şimdilerde Diyanet İşleri Başkanlığı bunu da göz önünde bulundurarak (herhalde) temkini kaldırıp takvimlere koyduğu imsak saati, eksiksiz fazlasız olup o saatte derhal yeme içmeye son verilir. Bu ezan ile belirtilir.

Bazılarının ezan bitinceye kadar yeme içmelerini sür-dürdüklerini işitiyoruz ki çok yanlıştır. Sahur vaktinde iki rekâtcık da olsa teheccüd kılmayı ihmal etmemelidir. Zira teheccüd namazı önemli sünnetlerdendir. Kaza olarak kılınması da güzel olur.


Bu yazı 2156 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet