Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Duaya Ne İle Başlanır Ne İle Sonlandırılır?
27.06.2018

Duaya Ne İle Başlanır Ne İle Sonlandırılır?

"Sübhane Rabbiye'l aliyyil a'lel vehhab ve Allah'a hamdü sena, Rasulüne salatü selamla başlanır. Duanın sonunda; Sübhane Rabbike Rabbil izzeti amma yesıfün ve selamün alel mürselin velhamdü lillahi Rabbil âlemiyn" denilir.

Hadis-i şerifte:

"Sizden biri namazı kılınca, Allah’a hamd ederek başlasın, senada bulunsun, sonra Hz. Peygambere salâvat getirsin sonra dilediğince duada bulunsun." (Ebu Davud)

Kur'an-ı Kerim'i hatmettikten sonra hatmin bitirildiği yerde duasının yapılması da menduptur. Hatmin duasını başka bir yerde yapmak, başkasına yaptırmak bid'at-i mekruhedir. (Fetavayi Hindiyye)

Okunan hatimlerin, çekilen yetmiş bin tevhidin duasını, Hac ve Umreye gidenlere mübarek yerlerde yapılmasını sipariş vermek bid'attır ve mekruhtur. Dua ibadeti bedeniyedir. Kişi bir ibadetin peşinden yapılacak olan duasını kendi yapar.

Yine âdet olduğu üzere kişi, okuduğu hatimlerin duasını ileride ölecek akrabasının veya kendi öldüğünde kabrinin başında yaptırma arzusu da yanlıştır. Zira okunan hatmin duası, bitirilince ve bitirildiği yerde yapılır.

Ancak mübarek yerlere gidenlere veya herhangi bir kişiye 'bizim için de dua ediver' denilmesinde sakınca yoktur. Kişilerin birbirlerinin lehine yapacakları dualar güzeldir, makbuldür.


Bu yazı 2541 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet