Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Muammer KANDEMİR
RAMAZAN UMRE ZİYARETİMİZ
28.06.2018

RAMAZAN UMRE ZİYARETİMİZ

2018 Yılı Ramazan ayını Umre yapmak için gittiğim Mekke'de geçirmek nasip oldu. Allah gidenlere tekrar gitmeyenlere en kısa zamanda bu kutsal beldelere gitmeyi, Allah'ın sevgili Rasulünü ve Müslümanların Kıblesi Kabe'yi ziyaret etmeyi nasip etsin. Umre nedir? Önce Kısaca bir hatırlayalım.

UMRE: Lügat olarak ziyaret etmek demektir. lstılahta Muayyen adap çerçevesinde Kabe'in ziyaretine denir. Umre'ye Küçük Hac (Hacc'ül asgar) da denir. Haccın belli vakti vardır. Umre yılın her ayında yapılabilir. Umre: İhram, Tavaf ve Say'dan ibarettir. Ramazan Umresinin faziletini peygamber efendimizin hadisi şerifinden öğreniyoruz. İbni Abbas (R.A) dan nakledilen bir Hadisi şerifte Peygamberimiz (S.A.V.) efendimiz: "Öyleyse Ramazanda (yapacağın) umre, (Kaçırdığın) bir haccın veya benimle (yapmış olacağın) bir haccın kazasıdır. Ramazan gelince Umre yap. Zira Ramazandaki bir umre Hacca muadil olur." (Buhari, Umre 4, Müslim, Hacc 222) buyurmuşlardır. Ramazandaki yapacağın bir umre benimle yapılmış bir Hac gibidir, cümlesindeki büyük müjde yüzlerce yıldan beri bu güne aktarıla gelmiştir. Hz. Rasulullah ve Kıblemiz Kabe aşıkları Umre için mümkün mertebe hep Ramazan günlerini tercih etmişlerdir. Ramazan ayında Umre yapmanın faziletini bilen Müslümanlar tercihlerini bu yılda Ramazanda kullanmışlardır. Bu nedenle son 50 yılın en kalabalık Ramazan Umre sezonunun yaşanmasına vesile olmuşlardır. Bu ayda yapılması faziletli olan, ve Hacca muadil olan Umre sanıldığı gibi kolay bir ibadet değildir. Her an ölümle burun buruna oldukça sıkıntılı, buna rağmen o kadar haz veren bir ibadettir.

Bu yıl Ramazan umremizi DUAYEN Hac ve Umre Şirketiyle gitmek nasip oldu. Şirket sahibi Fahrettin SARA ve oğlu Murat SARA devamlı Umre'cilerle birlikte oldular. Her sıkıntıya koştular. Bizlere 5 sefer Umre yaptırdılar. Cidde'ye götürüp kızıl Denizin kenarında iftar yaptırdılar. Otel odalarımız yemeklerimiz, her an otelimizin önünden kalkan ve hiçbir zaman sıkıntısını çekmediğimiz otobüslerimiz bize rahat bir Umre yapmanın hazzını yaşattı. Sadece otelden kaynaklanan Asansörlerin eski olduğundan bazen bozulmaları sıkıntılı olsa da, şirket yetkililerinin iyi niyeti ve güler yüzü bu aksaklığı gidermeye yetti. Ben şirket yetkilisi Fahrettin SARA ve oğlu Murat SARA'ya iyi niyet ve hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Umre yolculuğumuzda üzüntü duyduğum bazı olayları da siz okurlarımla paylaşmak istiyorum. Kurtdereli Mehmet Pehlivanın "Ben her güreşe çıktığımda Türk Milletini arkamda Hissederim" dediği gibi Umre'ye gidende Türk milletinin şanını aşağı düşürecek bir hareketin içinde bulunmamalı. Görülen olaylar insanın içini sızlatıyor. Hurma alabilmek için araba yalvaran Umre'cilerimiz, bir şişe su alabilmek için birbiriyle kavga eden Umre'cilerimiz, asırlar önce ecdadımızın Mekke ve Medine fukaralarına yardım dağıttıklarını unutmuş görünüyorlar. 40-50 kg. hurma toplayanları gördü bu gözlerim. Sırtına torba asıp hurma toplamak için koşuşturan insanları, hatta verilen sadakayı alanları gördüm ve kahroldum. Buna mutlaka Devletimizin el atması, sıraysa sıra, eğitimse eğitim, kurssa kurs düzenleyip, bu utanç tablosundan kurtulmalıyız. 2016 Yılında gittiğim Ramazan umresinde esnaf ve taksiciler "Erdoğan.... Erdoğan.... diye bağırır müşteri çekerlerdi. Bu gün bu sözü duymak imkansız gibi. Arap alemi tamamen Amerika'nın güdümüne girmiş, Türk hacılardan nefret eder duruma gelmişler. Dün İngiliz Lavrens vardı bu günde onun yerini Amerika almış maalesef.

Umre ziyaretimiz 10.05.2018 - 26.06.2018 tarihleri arasını kapsayan 47 günlük bir programdı. Seçimden önce Suudi hava yollarından biletlerimiz alınmıştı. Seçimde oy kullanmak istiyorduk. Bunu şirket yetkilisi Fahrettin SARA'ya iletmemiz üzerine o da devlet büyüklerimizi arayarak durumu bildirdi. Kalmak isteyenler kalabilir denildi. Güçlü devletimiz bize uçak göndererek 24.06.2018 Pazar günü Afyon havaalanına saat 12.30’da indik. Oyumuzu atarak Vatandaşlık görevimizi yaptık çok şükür.


Bu yazı 11011 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet