Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Efendimizden Gelen Duaların Özü:
05.07.2018

Efendimizden Gelen Duaların Özü:

 

"Allahümme inni es'elüke mucibati Rahmetik ve azaime mağfirettik, Vesselamete min külli ismin, vel ğaniymeti min külli birrin, velfevze bilcenneti, vennecate minennar, Allahümme euzü bike minel hemmi, vel hozen, ve euzü bike minel aczi vel keseli, ve euzü bike minel cübni vel buhli, vel-fesel, ve min ğalebetitadeyni ve kahrirrical, Allahümme inni euzü bike min cehdil belai, ve derkişşekai ve suil kazâi ve şematatil a'dai ve udalidDai."

Manası:

"Allah'ım!..Rahmetinin icap ettirdiklerinin en büyüklerini, bütün günahlardan selamet ve emniyette olmayı, her bir iyiliği elde etmeyi, cennete kavuşup cehennemden kurtulmayı senden istiyor ve diliyorum. Tasa ve üzüntüden sana sığınıyorum. Acizlikten ve tembellikten, cimrilikten, başarısızlığa uğramaktan, borç altında kalmaktan, insanlar tarafından ezilmekten sana sığınıyorum. İnsanı darda bırakan beladan, şakilikten ve bedbahtlığa yakalanmaktan, kötü kazadan, düşmanların şamata ve alayından, çaresi bulunmayan hastalıklardan sana sığınıyorum. "(Zuhayli, 2/119)

Yine;

"Allahümme inni euzü bike minel buhli,ve euzü bike minel cübni, ve euzü bike en üradde ila erzelil umuri. Ve euzü bike minfitnetiddünya ve euzü bike min azabil kabri."

Manası:

"Allah'ım!.. Cimrilikten sana sığınırım. Korkaklıktan sana sığınırım. Düşkün ve bakıma muhtaç bir ihtiyarlıktan sana sığınırım. Dünya fitnesinden ve kabir azabından sana sığınırım."

Yine:

"Allahümme eınni ala zikrike ve şükrike ve husni ıbadetik"

Yani; "Ey allah'ım!..Seni zikretme, sana şükretme ve güzelce ibadet etme hususunda bana yardımcı ol."(Zuhayli)

Efendimiz (as) dualarının birinde şöyle niyazda bulunmuşlardı:

"Allah'ım!..Bir miskinin isteyişiyle senden istiyorum. Hakir günahkârın yalvarışıyla yalvarıyorum. Burnu senin için yere sürtülen, cismi senin için zelil olan, gözyaşı senin için taşan, boynu senin için bükülen, kör, korkak birinin duası ile yalvarıyorum." İşte duanın ihlas ve samimiyetini gösteren tek ölçü!..

Duadan Sonra Elleri Yüzüne Sürmek

Eller kaldırılarak yapılan duadan sonra elleri yüze sürmek menduptur. Eller kaldırılmayarak yapılan duanın sonunda elleri yüze sürmek yoktur. (Nimeti islam)

SALAVATI ŞERİFE

Salavat; Hz. peygamber (as) için okunan ve Allahın rahmet ve selamının O'nun üzerine olması dileğini dile getiren dualara denir. Salavat, salât kelimesinin çoğuludur ve genellikle ‘Allahümme salli....’ diye başlanır. Kur’a’nda

Allah ve melekleri şüphesiz peygambere salat ediyorlar. (O halde) ey iman etmiş olanlar, sizde ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin (kendinizi onun rehberliğine teslim edin). (Ahzab:56)

Salat; kamusta dua, rahmet ve istiğfardır. Öyle olunca salâtın anlamı, Allahtan rahmet, müminlerden dua ve meleklerden istiğfardır. Ayeti kerime de beyan buyrulan anlam da bu manadadır.

Fert olarak getirilen salavat yani 'Allahümme salli ala Muhammed' Allah'ım habibin Muhammed(as)'a rahmet et'diye dua edilmiş olunur.

Hz. Peygamber (as)'a getirilen salavatışerifelerin çeşidi oldukça çoktur.

'Delail Hayrat' kitabı bunlardan bahseder. Salavatm en kısası 'Allahümme salli ala (seyidina) Muhammed' buna 'Ve ala âli Muhammed ilavesi güzel olur. En faziletlisi ise namazda okunan salli-barik dualarıdır. Zira namaz en üstün en kıymetli bir ibadettir, en güzel zikirler, salavat ve dualar onun içine konulmuştur.

Hanefi ve Şafiilere göre salavatlarda "Muhammed" ve "İbrahim" lafızlarının başında "Seyyidina"yı söylemek menduptur. (Zuheyli 2/43)

SALAVATIN FAZİLETİ

Hadisi şerifte buyruluyor ki;

'Kıyamet gününün her mevki ve mahallinde bana en yakın olanınız, dünyada benim üzerime salavatışerifeyi çok getireninizdir. (Salavatışerifeyi çok getirmek için en azından günde üç yüz defa getirmelidir ki salavatışerifeyi çokça getirenler sıngına girmiş olsun) Bir kimse benim üzerime Cuma günü ve gecesinde çok salavat getirirse, Cenab-ı Hakk o kimse için yüz tane zaruri hacetlerini yerine getirir ki bunlardan yetmiş tanesinin faydası ahrette, otuz tanesinin faydası dünyada görülür. Bundan sonra Cenab-ı Hakk bu salavata bir melek tayin eder de kabrine ulaştırır. Sizin üzerinize hediyeleriniz ulaştırıldığı gibi bu salavatı getiren kimsenin adını, soyunu, kabile ve aşiretine kadar haber verir. Bende yanında ki beyaz bir sayfaya kaydeder ve sabit kılarım.'(Ramuzdan 1500 hadis)

Diğer bir hadisi şerifte;

'Meclislerinizi benim üzerime salavat-ışerife getirmekle ziynetleyiniz. Zira getirilen salâvatlar sizin için kıyamet gününde ziya veren nur olur da, kıyametin ve sıratın karanlığından kurtulursunuz' (Ramuzdan 1500 hadis)

Salavat-ışerifenin faziletini yansıtan 'salat-ı münciye' denilen dua, salavatışerife değildir. Vaktiyle meydana gelen bela ve musibetlerin giderilmesi için âlimler, özellikle namazların sonunda okunmasını uygun görmüşlerdir. Salaten tüncina da denilen bu duanın anlamı:

'Allahım! Efendimiz Muhammed (sav)'e salat ve selam eyle, o salat ile, bizi bütün korku ve musibetlerden kurtarırsın, onunla bütün ihtiyaçlarımızı giderirsin, o sayede bizi bütün günahlardan temizlersin, bizi en yüce makamlara eriştirirsin, dünyada ve öldükten sonra hayırlı olan en uzak hedeflere ulaştırırsın' demektir.(Seçme dualar M.Z.Kotku)

SALAVAT-I ŞERİFENİN AHKÂMI

Hadis-i şerifte: 'Benim ismimi duyupta bana salavat getirmeyene yazıklar olsun...' buyurulmuştur.

Farzdır: Ömründe bir kere olsun salavat-ışerife getirmek farzdır.

Vaciptir: Peygamberimiz (as)'ın ismi şerifi anıldıkça bir defasında vacip, diğerlerin de menduptur.

Sünnettir: Namazın kade-i ahiresinde, vitrin kunut duasından sonra, cenaze namazında, Cuma ve bayram hutbelerinde okumak sünnettir.

Müstehaptır: Mümkün olan her zamanda salavat getirmek müstehaptır.

Mekruhtur: Namazın başka yerlerinde ve uygunsuz yerlerde (mahallerde) salavat getirmek mekruhtur.

Farzların ve vitr namazının ilk oturuşlarında salli barik okunmadan ayağa kalkılacağı yerde (Allahümme salli âlâ Muhammed)'den fazla okunursa sehiv secdesi gerekir.

Haramdır: Haram olan bir ameli işlerken veya satışında bulunduğu eşyayı beğendirirken salavat ve diğer zikirler de bulunmak haramdır. (H.C.E 1500 hadis)

Minarelerden Sela Verilmesi:

Peygamberimiz (as) ve ashabı kiram dönemlerinden sonra Cuma ve cenaze ilanlarında minaelerde okunan salatu selamlar, 791 tarihinde mısırda okunma-ya başlanmış güzel bir bidattir. (N.İslam)

 


Bu yazı 1799 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet