Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Akika Kurbanının Kesilme Zamanı:
09.08.2018

Akika Kurbanının Kesilme Zamanı:

 

Akikanın kesilme ve çocuğa isim koymada müstahap olan, doğumunun yedinci günüdür. Hz. Aişe validemizden rivayete göre; 'Rasulullah (sav) efendimiz, Hz. Hasan ile Hüseyin için yedinci günlerinde akika kesti, adlarını koydu ve başlarındaki tüylerin giderilmesini emretti.'

Akikayı doğumunun yedinci gününde yerine getirmek gerekli değildir. Ancak müstehaptır. Bazı rivayetlerde, on dördüncü, yirmi beşinci günlerde de kesilebilir denilmiştir. Hatta kişi, vaktini bulduğu zaman yedi yaşına kadar kesilebilir. Ergenlik çağına kadar diyenler de olmuştur.

Keserken Nasıl Niyet Edilir?

Efendimiz (as) buyurdular ki: Akikayı çocuğun ismi üzerine niyet ederek kesin, Allah'ım falan çocuğun bu akikası senin içindir ve senin rızana yöneliktir. Bismillahi Allahuekber diyerek kesilir.

Etin pişirilmesinde, oynak yerlerinden ayrılması ve kemiklerin kırılmadan kaynatılması tavsiye edilmiştir.

Akikanın erkek çocuklar için iki, kız çocukları için birer kurban kesilmesi söylenmiş ise de, her ikisine de birer kurban yeterlidir. (İslam'da Aile Eğitimi C. Yıldırım)

ŞÜKÜR KURBANI

Çok arzu ettiği bir nimete kayuşulduğunda kesilen hayvana, şükür kurbanı denilir. Örneğin: Yeni bir ev aldığında, araba aldığında, hasretini çektiği çocuğuna kavuştuğunda, anne babasının haçtan gelişlerinde, gelin alındığında kesilen kurbanlar şükür kurbanı sayılır. Ancak bu kurban gelenlerin huzurunda kesilmemeli, kam kişilere veya arabaya sürülmemeli. Çünkü kan necistir. Hem de sürülen kanın afetlerden koruyacağı gibi bir düşünceyi anımsattığından, doğru görülmemektedir, bidattir ve hurafedir.

Şükür kurbanının etinden herkes yiyebilir. Hatta akraba ve komşulara ziyafet şeklinde yedirilmesi, dostluk ve akrabalık bağlarının güçlenmesine vesile olur.

Hacda, temettü ve kıran haccı yapan kişinin keseceği kurban da, şükür kurbanıdır ve ancak orada kesilir.

(Devamı var)

 


Bu yazı 1393 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet