Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ADAK KURBANI
16.08.2018

ADAK KURBANI

 

Adak kurbanı, ‘Şu işim olursa, oğlum gelirse, hastam iyileşirse, Allah için bir kurban keseyim.” şeklinde yapılan adaktır. Arzu ettiği şey yerine gelince, bu kişiin adağını yerine getirmesi kendisine vacib olur. Bunun yerine getirilmesi belli bir zamana tahsis edilmemişse, imkanını bulur bulmaz yerine getirmelidir.

Adak için kesilen kurban etinden; adayan ve adayanın ana baba, dedesi, evladı ve torunları ile zengin kişiler yiyemezler. Hal böyle iken bazı yerlerde bu kurban, adanan yere götürülüp orada kesildikten sonra aile efradı, yakınlarından zengin olanlar da dahil birlikte ziyafet biçimde yediklerini görüyoruz. Böyle olunca, fukaranın hakkını yemiş olmaktadırlar ve dolayısıyla bu adak yerine getirilmiş olmaz. Yine bu konuda bazıları kurbanın etinden mesela, bir budunu tartıyla alıp parasını fakire vermek suretiyle yenebileceğini söylerler ki, bu da doğru değildir. Kurban eti tartılarak satın alınamaz. Şayet bilmeden bir miktar yenilmiş olursa yediğinin kıymeti fakire verilir. Ama bilerek böyle yapılamaz. (M.Varlı, İlmahili, Diyanet İlmihali, M.Emre fetvalar, -Dürer Haşiyesi)

Ancak, kasap bulunmayan beldede kesilirken, hamile kadının veya laf anlamaz küçük çocuğun canı çekmiş olması halinde, yedirilip bedeli fakire verilebilir.

Bayram gününün fazileti ve namazı:

Bayrama “ıyd” dön anlamının verilmesi, insan melek değil beşer olması itibari ile yemeye, içmeye, dünyevi meşru olan nimetlerden lezzetlenmeye muhtaç bir varlık olarak yaratılmıştır. Ancak bu alışkanlıklarına, Allah emri ile ara veren ve oruç ibadetini bir aydır yerine getiren mümni, yine Allah emriyle, müsaadesi ile beşeri alışkanlıklarına dönme anlamında “ıyd” denilmiş ve böyle bir ibadeti yerine getirmiş olmanın sevincini yaşamak için bayram etmektedir. Yoksa Allah’a ibadetten (haşa) kurtulmanın sevinci değildir.

 

Tüm İslam aleminin ve okuyucularımızın Mübarek Kurban Bayramını kutlarım.


Bu yazı 3409 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet