Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Efe Hasan ÖĞÜNÇ
MİSAFİRE HÜRMET
27.08.2018

MİSAFİRE HÜRMET

Bir Bayramı daha acı tatlı pek çok anısı ile geride bıraktık. Pek çok insan Bayramı tatil olarak gördü ve tatil yörelerine akın etti.

Elbette Bayramların kendine has bir manevi atmosferi vardır. Özellikle İslam kültüründe misafirin ayrı bir önemi vardır. Evinize gelen kim olursa olsun bir tanrı misafiridir. Maalesef Bayram, Düğün, cenaze gibi özel günlerde isteyerek veya istemeden de olsan tatsızlıklar yaşanmaktadır.

Aile içinde ve insanlarla ilişkilerimizde şaka ve Latife'nin önemli bir yeri vardır. Onunla anlatmak istediğimiz pek çok şeyi anlatabiliriz ama unutulmamalıdır ki şaka bazen kalp kırar ve ilişkileri yok edebilir. Söz ve fiilleri ile örnek olan alimlerden biri derki “bir iş yaparken içine bıkkınlık gelir ve ağırlık çökerse yaptığın işi bir müddetliğine bırak kendini dinlendir. Azıcık şaka yap bu şekilde kendini biraz neşelendir” demiştir.

 Bütün ailelerde ileri sürülen geçersiz bir mazeret vardır” Bu huyumu değiştiremiyorum Bu durum eşler arasında pek çok probleme yol açtığı gibi başka insanlar ile olan Muhabbetinizde sıkıntı meydana getirebilmektedir. Bazı insanlar bazı duygularımı değiştiremiyorum diyorlar. Aslında huyları değiştirmek çok zordu fakat değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. İnsan durmadan Olgunlaşma yolunda adım atmalıdır. Huylarını değiştirmeyen ve bu konuda kendisini haklı görenlere sormak lazım. O halde o kadar çok sayıda Nebi ve resul gönderilmesinin manası ne. Fıtratı günah işlemeye müsait olmayan insanlar olabilir.

 Bunun yanında günah işlemeye yatkın vücuda sahip olduğu halde iradesinin kavgasını vererek günah işlemeyen de vardır. Hangisinin makbul olduğunu Allah bilir ama ikincisinde iradenin devreye girmesi çok şeyi değiştirmektedir. Öyleyse fıtratı Allah ve Resul'ünün istediğini çevirmek ve gerekirse güzelliği gibi insanları sevmeye öğütleyen ikinci bir Fıtrat kazanmak lazımdır.

 

 Misafir uğurlarken “memnun ettiniz, şeref verdiniz, her zaman bekleriz” gibi güzel sözler söyleyip misafir dış kapıya kadar uğurlanmalıdır. Günümüzdeki apartman dairelerinde bulunan merdivenin ışıklarını misafirlerimizin kapıdan çıktığında emin olana kadar açık tutmalı, kapı otomatiği yerinden dış kapılarında açmalıyız. Bu tür incelikler ayrıntılar muhabbeti ilerletme ve misafirlerin duasını alma adına önemli bir vesiledir. Hadisi şerifler de misafirin duasının makbul olduğu bildirilmiştir, Hatta misafiri kat kaç adım geçirirse o kadar kapının Cennetten açılıp Cennetten kapanacağını dair bir rivayet bile vardır.

 İçinde misafir ağırlanan evde manevi bir atmosfer meydana gelir melekler adeta rahmet kanatlarını indirirler. Hazreti Ömer misafirine bizzat kendisi hizmet ederdi. Bir defasında hizmet edenler varken neden kendisinin hizmet ettiği sorulduğunda “İçinde misafiri bulunan evde melekler ayakta durur melekler ayakta dururken oturmaktan kaçınırım buyurmuştur. Misafir Bereket getirir unutmamalıdır ki misafir rızkıyla gelir ve Ev halkının günahlarının affına sebep olur Allah misafire yapılan ikramı hürmetin bir semeresi olarak ev sahibine bolluk ve bereket verir.

Misafirin bol olacağı ve hürmetin, saygının eksik olmayacağı nice bayramlara erişmek dileklerimle esen kalın.


Bu yazı 5446 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet