Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Muammer KANDEMİR
16 NİSAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE EVET
14.03.2017

16 NİSAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE EVET

 

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülüp kabul edilen Anayasanın değiştirilen 18 maddesi 16 Nisan 2017 Pazar günü halk oylamasıyla referandum'a gidiyor.

Muhalefet partilerinin öcü gibi gösterdiği değiştirilen 18 madde halk tarafından onaylandığında ne dünyanın sonu gelecek ne de iktidarın dediği gibi her şey güllük gülistanlık olacak. Ne, enflasyon sıfırlanacak, ne terör bir günde sona erecek. Ne de işsizler iş bulacak. Bildiğimiz bütün sıkıntılar bu zamanda da devam edecek. Dar gelirli emekli yine zar zor geçinecek. Bu değişiklikle Sadece Türkiye'nin idare sistemi "Cumhurbaşkanı hükümet sistemi" olacak. Başbakanlık kalkacak. Tek yetkili Cumhurbaşkanı olacak. Muhalefet partilerinin dediği gibi "Rejim değil, yönetim sistemi değişecek" Şimdi 18 maddede neler var neler değişiyor. Bu maddeleri kısaca sizlere özetlemek istiyorum.

Anayasa değişikliğinin 1. Maddesinde yargı yetkisi başlığında değişikliğe gidiliyor. Buna göre yargı yetkisi bağımsız ve tarafsız olacak. Bağımsız yargıya kimsenin itirazı olmaması lazım. 2.Maddede 550 olan Milletvekili sayısı 50 artırılarak 600’e çıkarılacak. 80 milyonluk bir ülkeye çok da fazla değil bu sayı. 3.Maddede seçilme yaşı 25 den 18 e indiriliyor. 18 yaşında bir genç resmen evlenip yuvasını kurabiliyorsa bırakalım Milletvekili de olsun. Bu dünyanın sonu değil. 4.Madde TBMM'nin 4 yılda yapılan seçimini 5 yıla çıkarırken, Cumhurbaşkanı seçimini 5 yılla sabitliyor ve her iki seçimin aynı tarihte yapılmasını sağlıyor. Ne güzel bir taşla iki kuş, keşke belediye başkanlığı seçimleri de bu maddeye eklenseydi. Bir taşla 3 kuş vurulmuş olurdu. 5.Madde de TBMM görevleri belirtiliyor. Buna göre "Kanun yapmak, değiştirmek ve kaldırmak, Bütçeyi görüşüp kabul ederek onaylamaklara basılmasına karar vermek, savaş ilanına anlaşmalara karar vermek vb." olarak sıralanıyor. 6.Maddede TBMM Bakanları Cumhurbaşkanı yardımcılarını denetleyebilecek. 7. Maddesinde seçilen Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişkisini keseceğine yönelik düzenleme kaldırılıyor. Cumhurbaşkanı partili olabiliyor artık. 8.Maddede cumhurbaşkanının yetkileri sıralanıyor. Cumhurbaşkanı "Devlet Başkanı" oluyor. Cumhurbaşkanına yürütme yetkisi veriliyor. 9.Maddede Cumhurbaşkanına yargılama yolu açılıyor. Bu gün hiçbir sorumluluğu olmayan Cumhurbaşkanı sorumlu hale geliyor. 10.Maddede Cumhurbaşkanı bir veya daha çok yardımcı atayabilecek. Makam boşaldığında 45 gün içinde seçime gidilecek. 11.Madde'de TBMM seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Cumhurbaşkanı onadığında kendi Cumhurbaşkanlığı da düşecek. 12.Maddede Cumhurbaşkanı tabi afet, savaş durumları ve iç ve dış tehlike anında OHAL ilan edebilecek, 13.Madde'de Askeri mahkemeler kaldırılacak.14. Madde'de HSYK da değişikliğe gidilecek. 15.Maddede Cumhurbaşkanlığı bütçeyi TBMM ne sunacak Meclis onaylayacak. 16.Maddede Anayasadaki farklı maddeler (Başbakanlık, sıkıyönetim Vb. gibi) kaldırılıyor. 17.madde'de TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri 3 kasım 2019 da yapılacak.18. maddede Cumhurbaşkanı partisiyle ilişkisini kesmeyecek. PartiliCumhurbaşkanı olabilecek. Sistemin adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi olacak.

Size kısaca Referanduma sunulan 18 Madde'yi özetlemeye çalıştım. Katılırsınız katılmazsınız, seversiniz, sevmezsiniz. Her insanın görüşüne saygım sonsuz. Birbirimizi kırıp incitmeye gerek yok. Evet veya hayır diyecek yüzlerce eşim dostum arkadaşım var içinizde. Bu bir parti meselesi, şahıs meselesi kesinlikle değil. Vatanın geleceği meselesi. Haçlı zihniyeti! Dünya milletleri Türk milletine nasıl çelme takıp başına çökme hesapları yaparken, bizler miskin miskin elimizi ovuşturarak buna seyirci kalamayız. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Artık birlik olma, safımızı belli etme zamanıdır. Bu nedenle Dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ı bu kutlu yürüyüşünde yalnız bırakmayıp "EVET" mührünü gönül rahatlığıyla basmalı, Afyonkarahisar'da sandıkları patlatıp, Türkiye çapında an az yüzde 65 oy alarak bu zafere ortak olmalıyız.

Bazı Muhaliflerin dediği gibi Efendim ileride ne olur ne gider deyip mide bulandırmanın manası yok. Müneccim değiliz. Geleceği biz bilemeyiz. Eğer verilen yetkiler kötü yönde kullanılırsa Yunus Emre merhumun "derviş Yunus bu sözü, Eğri büğrü söylememeni sigaya çeken, bir Molla kasım gelir" dediği gibi, hesap soran birisi Milletin içinden çıkar hesabı sorar. Biz gerekeni yapalım. Bu necip milletin kantarı belindedir. Verdiği yetkinin, kötü kullanılması halinde geri almasını bilir.

Yapılacak referandum'un, kardeşlik ve barış içinde geçmesi dileğiyle, Milletimiz ve devletimiz için hayırlara vesile olmasını cenabı Allah'tan niyaz ederim.

 


Bu yazı 7210 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet