Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Hicri Yılbaşı - Muharrem Ayı
10.09.2018

Hicri Yılbaşı - Muharrem Ayı

 

Salı günü Hicri yılbaşı Muharrem ayı dolayısı ile Hicret konusuna muharrem ayı ile başlıyoruz.

Hicri (İslami) ayların birincisi Muharrem ayıdır. Yeni yıla oruçla başlamak için ilk günü tutulması tavsiye edilmiştir.

Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.

İbni Abbas (ra)’den rivayet edilen hadis-i şerifte; “Zilhiccenin sonuncu günü ile Muharremin birinci günü (yılbaşı günü) oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip yeni yıla oruçla başlamış olur” buyruluyor. (Gunye)

Ramazandan Sonra En Faziletli Oruç:

Rasulullah (sas) buyuruyorlar

“Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharremde tutulan oruçtur. Farz namazdan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır. (Teheccüd)” (Tac Tercemesi, 2/146)

Diğer bir hadis-i şerifte yine Rasulullah (sas):

“Farz namazdan sonra en faziletli namaz, gece yarısı kılınan namazdır. Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem orucudur.” (Sahih-i Müslim Terc. şerhi, 6/235)

Hicret: Üç aylar, kandi geceleri, Ramazan ayı, kurban ve bayramlar Hİcri (Kameri) sene ile ilgili olduğu için Hİcret ve Hicri sene hakkında kısada olsa bilgi vermekle yazımıza başlamak istiyoruz.

Mekke döneminde peygamberimiz (as)a ve inanan Müslümanlara hakaret, işkence ve zulümlerin hat safhaya ulaştığından dolayı bazı Müslümanlar Habeşistan’a hicrete mecbur kaldılar.

Müşrikler Müslümanlarla alışveriş yapılmayacak şeklinde kararlar alarak onlara üç yıl boykot ettiler, o kadar ki yiyecek bulamayan Müslümanlar, ağaç kabuklarını kaynatarak açlıklarını gidermeye çalıştılar.

İlk Müslümanlardan Hz. Bilal(ra),efendisi zalim Umeyye tarafından kızgın kumlara yatırılıp üzerine kızgın ağır taşlar konularak işkence ediliyordu. Bunu görüp dayanamayan Hz. Ebubekir onu satın alıp hürriyetine kavuşturdu. Yine ilk Müslümanlardan Ammar B. Yasir kızgın kumlara yatırılarak bayılıncaya kadar dövülmüş, anası Sümeyye Ebu Cehil tarafından mızrak darbesiyle kanlar içinde yere serilerek öldürülmüş, babası Yâsir'de müşriklerin işkencesiyle can vermişti. Yasir ile eşi Sümeyye ilk İslam şehitleridir.

Bütün bunlar, Hz. Hatice'nin ve yardımcısı amcası Ebu Talib'in vefatları Efendimizi çok üzmüştü. Daha sonraları Mekke'ye hac için gelen Medinelilerle görüşüp (ki buna birinci Akabe görüşmeleri denir) onlardan bazılarının Müslüman olmaları ve onların kendilerine İslam'ı anlatacak ve öğretecek bir öğretmen gönderilmesi isteği üzerine Peygamberimiz(as) genç sahabi Mus'ab B. Umeyr'i gönderdi.

Hz. Musab'ın gayretli çalışmalarıyla Müslümanların sayısı 72'nin üzerine çıktı. Bu yeni Müslüman 72 kişi, peygamberliğin 13. Yılında yine Mekke'ye Hac için geldiklerinde, efendimizle görüşüp Müslümanlara her halükarda yardım edeceklerini söylediler. (Buna ikinci Akabe biati denir) Efendimiz(as) Mekkeli Müslümanlara gizli gizli Medine'ye hicrete izn verdi. Bunlardan sadece Hz. Ömer(ra) açıktan açığa, bağıra bağıra onlara meydan okuyarak hicret etti.

En son Allah'ın emri ile Peygamberimiz(as), Ebubekir ve birkaç Müslüman da Medine'ye hicret ettiler. Medine'ye 5km kala Küba' ya ulaştılar ve orada meşhur Küba mescidini inşa ettiler, ıkm ilerde de Ranûna denilen yerde cumayı kıldılar.

Medine'ye geldiklerinde muhacirlerle Medineli Ensar'ı birbirleriyle kardeş yaptı. Ve böylece Medine İslam devletinin kuruluş temelleri atılmış oldu.

(Devamı var)

�i kardeş.

 

 

İnşaatı gördün, kaçtın dörtnala,

Madene sarıldın, aşkla dört elle,

Bedenini sardı dertler dört kolla,

Ne koydun böğrüne gurbetçi kardeş.

 

Neşteri vurarak yardılar seni,

Hasret kefenine sardılar seni,

Tabutla uçağa verdiler seni,

Vatanın bağrına gurbetçi kardeş.

 

 

Gazi ÇAKMAK


Bu yazı 5733 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet