Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
MUHARREM AYI:
17.09.2018

MUHARREM AYI:

Hicri (İslami) ayların birincisi Muharrem ayıdır. Yeni yıla oruçla başlamak için ilk günü tutulması tavsiye edilmiştir. (Hicret ve hicri yıl ile ilgili konu için baş sayfaya bakınız.)

Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.

İbni Abbas (ra)'den rivayet edilen hadis-i şerifte;

"Zilhiccenin sonuncu günü ile Muharremin birinci günü (yılbaşı günü) oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip yeni yıla oruçla başlamış o/ur"buyruluyor. (Gunye)

Ramazandan Sonra En Faziletli Oruç:

Rasulullah (sas) buyuruyorlar:

"Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharremde tutulan oruçtur. Farz namazdan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır. (Teheccüd)"

(Taç Tercemesi, 2/146)

Diğer bir hadis-i şerifte yine Rasulullah (sas): "Farz namazdan sonra en faziletli namaz, gece yarısı kılınan namazdır. Ramazan ayından sonra   en  faziletli   oruç,   Allah'ın   ayı   olan

Muharrem Orucudur. "(Sahih-i Müslim Tere. şerhi, 6/235)

Aşura Gününün Fazileti:

Muharrem ayının onuncu gününe Aşura günü denir. Hadis-i şeriflerde beyan olunduğuna göre, bu günde pek çok mühim hadiseler maydana gelmiştir.

Sahabe-i Kiram Raduyallahü anhüm:

"Ya Rasulallah! Allahu Teâlâ aşura gününü diğer günlerden faziletli kılmış mıdır?" diye sorduklarında Peygamber (as):

"Evet, Allahu Teâlâ aşura gününü diğer günlerden üstün kılmıştır. Allahu Teâlâ gökleri, dağları, denizleri, kalemi, levhi mahfuzu ve Âdem(as)'ı aşura günü yarattı. Âdem(as)'ı o gün cennete koydu. İbrahim (as), o gün doğdu ve Allahu Teâlâ onu ateşten o gün kurtardı. Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail, aşura günü dünyaya geldi. Allahu Teâlâ, Firavun'u aşura günü boğdu. Eyyüb (as)'dan belayı aşura günü kaldırdı. Adem(as)'ın tevbesini aşura günü kabul etti. Davud (as)'ın zellesini (hatasını) aşura günü bağışladı. İsa (as), aşura günü dünyaya geldi. Kıyamet aşura günü kopacaktır"

buyurdular. (Gunyetüttalibin)

Aşura günü iftar yemeği vermek:

İbni Abbas (ra)'den bildirilen diğer bir hadis-i şerifte:

"Bir kimse, aşura günü oruç tutarsa, Allahu Teâlâ ona geceleri ihya edilmiş, gündüzleri oruçla geçirilmiş altmış senelik ibadet sevabı yazar. Keza ona bin şehid sevabı verir. Aşura günü oruçlu olan için yedi gök ehlinin sevabını yazar. Aşura günü iftar yemeği verirse, ümmet-i Muhammedin hepsine iftar ettirmiş, karınlarını doyurmuş gibi olur. Aşura günü bir yetimin başını okşayanın, yetimin başındaki saçlarının sayısı kadar cennette derecesi artar "buyurmuştur. (Gunye)

Aşura Günü Evine Her Zamankinden Fazla Erzak Alınmasının Ecri:

Ebu Said (ra) Peygamber Efendimizin şöyle buyurduğunu söyledi: "Aşura günü çoluk çocuğuna bol bol yedirip içiren kimseye Allah, bütün sene içinde bolluk ihsan eder. "(Taç Tere, 2/151)


Bu yazı 1001 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet