Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Efe Hasan ÖĞÜNÇ
BU NASIL MANTIK
23.09.2018

BU NASIL MANTIK

 

Türkiye, geleneksel ve yerel ürünler bakımından en zengin ülkelerden birisi. Ancak birçok konuda olduğu gibi yöresel ürünlerde de bu zengin potansiyel yeterince değerlendirilemiyor.

Yöresel ürünler konusunda yaklaşık 10 yıldır Antalya'da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) var. Antalya Ticaret Borsasının çabaları ile yapılan fuara, yöresel ürün üreticileri ve yetiştiricilerinin; bağımsız veya bölgesel ticarete öncülük eden oda, borsa, kalkınma ajansı ve belediyeler katılıyor.

Anadolu'da yaklaşık 10 bin yıllık kültürel birikimin mirası olarak günümüze kalan yaklaşık 2500 yöresel ürün var. Bu ürünler, yerinde istihdam sağlayan geleneksel üretim biçimleriyle hem yerel ekonomiyi ayakta tutan, hem de kültürel zenginliğimizi yaşatıp gelecek kuşaklara aktaran değerli mirasımızdır.

İlimizde de yöresel ürünler pazarı atı altında kurulan ve son birkaç yıldır Türkiye’nin değişik yörelerinden gelen esnafın getirdiği lezzetlere daha ekonomik şekilde sahip olabiliyoruz. Aynı şekilde bizim yöresel ürünlerimizde Türkiye’nin pek çok şehrinde sergilenip tanıtılıyor.

 

İlimize gelen yöresel ürünler pazarına maalesef birkaç gündür sebebi malum tepkiler oldu. Bu tepkiler Afyon basınına da yansıdı. Bazı çevreler burada satılan ürünlerin sahte ve ortamın sıhhi olmadığını kısaca bu durumun rezalet olduğu iddia ettiler.

BU ÇEVRELERE SORMAK GEREKİR:

1-Gıda ve Tarım Bakanlığının belirli dönemlerde yayınladığı Türkiye’deki hileli ürünler listesinde her dönem Afyon firmalarının adını duyunca neden ses çıkarmadınız?

2- Her gün yüzlerce kilo sucuk Afyon sucuğu etiketi ile kilosu 8-10 Liradan İstanbul-İzmir gibi illere satılırken neden ses çıkarmadınız?

3- İlimizde kapı önlerinde mağazaların önünde kızartılıp vatandaşa tattırılan sucuk ve benzeri gıda ürünleri çok mu sıhhi ortamlarda sergileniyor?

4- Afyon kaymağı adı altında halkımıza margarin yedirilirken neden sesiniz çıkmadı?

4-Burada sahte ürün satıyor deniyor. Nerede kanıtınız, belgeniz?

Yukarıda sorduğum soruları çoğaltmak elbette mümkün.

Park Afyon yakınına kurulan Pazar izin belgesiz ben buraya Pazar kuracağım mantığı ile kurulmamıştır. Bu şehrin bir Belediyesi ve Halk sağlığı Müdürlüğü ile Gıda ve Tarım İl müdürlüğü var. Bu pazarı buraya kurun denilmiş ve gerekli işgaliye harcı alınmıştır ayrıca gerekli denetimler yapılmaktadır.

Yıllar önce Afyonkarahisar’a yatırım yapmak isteyen Özdilek firmasını istemeyen zihniyetin hala var oluyor olması son derece üzücü.

Yapılacak en doğru şey yazımın başında örneğini verdiğim Antalya'da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX)  gibi fuarlar düzenlemek.

Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmesi için Yöresel Ürünler Fuarı gibi tanıtım organizasyonlarına ihtiyaç var. Yerelde kalkınma, kırsalda refah artışı ve yaşanan ekonomik krizden çıkış yollarından birisi bu olabilir.

Bize dayatılanı değil bize ait olanı tüketerek hem insanımıza iş, hem yörelerin tanıtımını sağlayabilir, hem de ekonomimize can verebiliriz. ESEN KALIN


Bu yazı 7469 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet