Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Muammer KANDEMİR
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLER HAFTASI
01.10.2018

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLER HAFTASI

Her yıl düzenli olarak kutlanmakta olan Camiler haftası 2018 yılı etkinlikleri 01-07 Ekim tarihleri arasında Camiler ve Din görevlileri haftası olarak kutlanacak.

T.C.Diyanet İşleri Başkanlığı Camilerimizin bakım ve onarımına dikkat çekmek için 1986 yılında 1-7 Ekim tarihleri arasını Camiler Haftası olarak kabul ederek ilan etmiştir. Allahu teala Yüce kitabımız Kur'anı keriminde "Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahret gününe inanan, namaz kılan, zekat veren ve yalnız Allah'tan korkan kimseler onarır. İşte onlar doğru yolda bulunanlardan olabilirler. (Tevbe-18) buyuruyor. Cami Türk Milletinin önemli değerlerindendir. Bir beldenin Müslüman beldesi olduğu o yerde bulunan cami ve minareden anlaşılır.

Cami kelimesi toplayan ve bir araya getiren anlamına gelir.Terim olarak Cami Müslümanlarm, zengin fakir, genç ihtiyar, yerli yabancı ayırımı yapmadan bir araya gelip, omuz omuza ibadetlerini yaptıkları kutsal mekanlardır. Camiler, dua ve ibadetlerimizin topluca Allah'a arz edildiği kutsal mekanlardır. Sevinç ve üzüntülerimizin paylaşıldığı kutsal mekanlardır. Camilerimiz, küslerin barıştığı, açların doyurulduğu, çıplakların giydirildiği yardımlaşmanın, Vatan bütünlüğümüzün temel taşı, Milli birliğimizin ilham kaynağıdır. Yukarda yazmış olduğumuz ayeti kerimenin manasına inanarak ecdadımız cami yapımına özen göstermiş, bize nadide eserler bırakarak bu dünyadan göçmüşlerdir. Bu gün ecdadımızın yolunda olan Türk milletinin en büyük ideallerinden biri ihtiyaç olan bir yere güzel bir cami yaparak amel defterinin kapanmamasıdır.

Camilerimizin sevdirilmesi ve içinin doldurulmasında Din görevli arkadaşlarımıza önemli görevler düşmektedir. Din görevliliği her insana nasip olmaz. Peygamber mesleği denilen din adamlarımız kendilerini namaz kıldırma memurluğundan kurtarıp, halkın içine girmeli ve devamlı kendini yenilemelidir. Görev insan odaklı çalışma alanı olduğu için din görevliliği sanıldığı gibi kolay bir meslek değildir. Görünüşte bir iki saati bulmayan bir zamana rağmen, bağlayıcı bir meslektir. Diğer memurlar işi bittiği halde istediği yere gidebilir. Fakat bir imam 24 saat görevi başmdadır. Vakit namazları arka arkaya geldiği için bir yere gidemez. Halkın ölüsü, dirisi, düğününde din görevlilerimiz önemli yer teşkil ederler. Hele kırsal kesimde görev yapan din görevlilerimizin işi biraz daha zordur. Halk her şeyini imama danışır. Ondan izinsiz bir şey yapmaz.

Allah'a şükür bize de rabbim bir süre Din görevliliği nasip etti. Daha sonra kurum değiştirerek müdür oldum. Köydeki bir hatıramı siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum. İlk görev yerim Çay Deresenek köyü idi. Vardığımın ikinci günü bir şahıs gelerek "Hocam benim soba yanmıyor, bakabilirmisin” diye camiye geldi. Hay hay deyip evine kadar gidip sobaya baktım. Daha sonra onu kırmadan izah ederek sobayı bir tamirciye götürmesinin daha doğru olacağını söyledim. Ve sobayı tamirciye götürüp, tamir ettirerek yanmasını sağladık. Ben cemaatın evine gitmeden "Ben soba tamirinden anlamam" diyebilirdim. O zaman imama olay saygı ve sevgisi kaybolurdu. Bizim imam bir şey bilmiyor deyip bi sürü de laf ederdi. Onun için din görevlilerimiz her zaman yaptığı görevin bilincinde olarak halkın din adamına olan sevgisini boşa çıkarmamalıdır.

Bu vesileyle 2018 Camiler ve Din görevlileri haftasını en kalbi duygularla tebrik eder, tüm görevlilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim. Bu güne kadar cami yapan, yapılışma vesile olan,camide görev yaparak ahirete göçen din görevlilerimize cenabı Allah'tan rahmet, sağ olanlara sağlık ve mutluluklar dilerim. Allah cümlesinden razı olsun.


Bu yazı 5173 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet