Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yasin AY
Bağış Hayat Kurtarır
02.11.2018

 

Organ ve doku  bağışı insan hayatı için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü organları iflas eden insanların yeniden hayata bağlanmasının tek yolu olarak,  organ nakli yapmak tıp’ın getirdiği  en modern çözümlerden biridir.

Hayatta her an her şeyle karşı karşıya gelebiliriz. Bugün herhangi bir sağlık problemimiz yokken, başka bir zaman  ciddi ve acil bir şekilde sıkıntıya düşebiliriz. Hatta  organ nakline bile ihtiyaç duyabiliriz. O yüzden organ bağışı çok önemlidir.

Organ bağışı yapıldıktan  sonra bir yada birden fazla ihtiyaç sahibi  kişinin hayatı kurtarılmış olur. Aslında  tam da  bu yüzden organ bağışı hayati önem taşıyan bir unsurdur. Çünkü bir bireyin organları,  belki 5  bireyin ihtiyacı olan organ eksikliğini tamamlayacaktır.

Günümüzde 18 yaşını doldurmuş olan, sağlıklı kişilerin öldüğü zaman organlarının ve dokularının bağışlanmasına izin vermesi tam olarak “Doku ve Organ Bağışı” olarak nitelendirilmektedir.

Bir çok insan sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmek için insanların doku ve organ bağışı yapmasını beklemektedir. Bu açıdan bakıldığında da herhangi bir acı kaza sonucunda hayatını kaybeden insanların organ ve dokularının bağışlanması bir çok hasta, doku ve organ bağışı bekleyen insanlara umut ışığı olmaktadır.

Ülkemizde,  pankreas, böbrek, kalp, kornea, akciğer, deri, kemik iliği ve saç nakli yapılmaktadır.

Organ bağışı için ise  sadece kişinin vefat etmeden  önce verdiği kendi rızası yerli olmamakla beraber,  organ naklinin ve bağışının yapılmasında,  ailelerinin de rızasının alınması gerekir.

Son yıllarda organ bağışları yetersiz olduğundan bir çok insan nakil için sırada bekliyor. Bu durumlarda hassas yurttaşların  olmamaları halinde,  organ bağışı yapılmıyor ve hasta kişiler yaşamını kaybedebiliyor.

Doku ve organ bağışlamak konusunda toplumumuzun daha fazla  bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda televizyon ve internet üzerinden insanların bilgilendirilmesi ve bu konunun faydalı olduğunun açıklanması gerekiyor.

Doku ve organ bağışı denildiğinde  insanın aklına vücuttaki bütün organlar gelmeli. Hatta son senelerde yapılan yüz nakli bile  buna örnek olarak verilebilir. İnsan değişik nedenlerden dolayı yitirdiği yüzünü nakil ile tekrar şekillendirebiliyor.

Doku ve organ bağışı yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Bu konuda çevremizdeki insanlarında bilinçlenmesini sağlamalıyız.

 

 

 

 

 

                                                            


Bu yazı 5593 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet