Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
HİCRİ TAKVİM
08.11.2018

HİCRİ TAKVİM

 

Yine Müslümanlardan Ammar B. Yasir, kızgın kumlara yatırılarak bayılıncaya kadar dövülmüş, anası Sümeyye, Ebu Cehil tarafından mızrak darbeleri ile kanlar içinde serilerek öldürülmüş, şehit edilmiş, babası Yasir de, müşriklerin işkenceleri ile can vermiştir. İs-lamda ilk şehit, Yasir ile Sümeyye olmuştur.

Peygamberliğin onuncu yılında, boykottan kurtulmanın sevincini acı olaylar takip etti. Efendimizin amcası Ebu Talip ve çok sevdiği eşi Hz. Hatice'yi ard arda kaybetmesi, İslam’a davet için Zeyid ile Taife gittiğinde Taif halkı kendisine hakaretamiz davranışlarda bulunmaları hatta gençlere taşlatmış olmaları , onu çok üzmüştü.

Miraç Olayı Ve Beş Vakit Namazın Farz Kılınışı:

Vahyin gelişinden on bir yıl geçmişti ki Efendimiz (s.a.v.)'m bu acılarını hafifletmek için Cenab-ı Hak, Habibini zatı akdeslerine davet ederek, Miraç olayı ile huzuruna yükseltti böylece peygamberimiz, Rabbini baş gözüyle görme şerefine mazhar oldu. Bu ilahi görüşmede farz kılınan beş vakit namaz müminin miracı oldu.

Akabe Biatları:

İslam’ı yayma çabalan bütün zorluklara rağmen devam ederken, Medine ve etraftan Hacca gelenlerle temas kurulmuş, kendilerine İslam anlatılmış o sene altı kişi, buna ı. Akabe denir. Ertesi yıl Hacca gelenlere anlatılınca, 12 kişi Müslüman olur. Buna da 2. Akabe (biati) denir. Bu ikinci Akabe biatında Efendimizin elini sıkan Medine'li Müslümanlar; Allah'a şirk koşmayacaklarına, nikâhsız karı-koca hayatı sürmeyeceklerine, yani zinadan kaçınacaklarına, kız çocuklarını öldürmeyeceklerine, Allah'a ve Peygamberine karşı itaatten ayrılmayacaklarına söz verdiler. Bunlar, kendilerine İslam'ı anlatacak öğretmen istediler. Efendimiz (s.a.v.), Mus'ab b. Umeyr'i gönderdi. Onun Medine'deki çalışmalarıyla sayıları 70'in üzerine çıkmış oldu. Son gelenler, Müslümanları Medine’ye davet ettiler.


Bu yazı 2212 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet