Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yasin AY
IŞIĞINLA AYDINLANIYORUZ
09.11.2018

IŞIĞINLA AYDINLANIYORUZ

Her ulusun tarihinde kahramanlar yatar. Bizim tarihimizdeki kahramanların başında da Mustafa Kemal Atatürk gelir. Yine onun aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşadığımız bir gündeyiz.  Bugün günlerden 10 Kasım…

Mustafa Kemal Atatürk vatan savunmasını her şeyin üzerinde tutan, millet sevgisi tutku derecesinde olan, yaşerken  ve öldükten sonra da maddi ve manevi tüm varlığını ulusuna adayan bir devlet adamı, lider komutandı.  

Atatürk deha sahibi bir kişiydi. Askeri ve siyasi alanlarda yeni yöntemler uygulayarak, o günün şartlarında hayal edilmesi dahi güç işler başarmıştır. Bunlardan en önemlileri sırasıyla ; yeni bir ordunun kurulması, halkın ikna edilmesi, düşmanın yurttan atılması, yeni bir devletin ve yönetim şeklinin kurularak , eski olan yönetim sistemlerinin kaldırılması, siyasi, toplumsal, ekonomik, ve hukuki alanlarda yapılan çok sayıdaki devrimlerdir.

Atatürk’ ün görüşleri kesin ve isabetlidir. Çanakkale savaşları sırasında düşman donanmasının nereden çıkarma yapabileceğini sezmesi, 2. Dünya Savaşını önceden tahmin edebilmesi, Hatay’ın Türkiye topraklarına katılması onun ileri görüşlülüğünün en belirgin örneklerindendir.

Bize kazandırdığı devrimlerle ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarmıştır. Devrimleri halen  günümüzde bir çok ülkede temsil sayılır. Bağımsızlığını kazanamamış bir çok ülkeye Atatürk devrimleri, örnek teşkil etmiştir. Bu sayede görülüyor ki Atatürk  uluslararası bir dünya görüşünün de sahibidir.

Milletine en büyük iyilikleri yapmış, Türk milleti hakkında söylenmiş kötü sözlerin, yanlış olduğunu göstermiş bir önderdir, Mustafa Kemal Atatürk.

Atatürk’ü önce tanımalı, ardından yurdumuz ve Türk ulusu için yaptıklarını anlamalı ve anlatmalıyız. Atatürk çok çalıştı ve yorularak aramızdan ayrıldı. Ancak bizler onun  izini sürdürmeliyiz. Cumhuriyetimizi  sonsuza kadar  ayakta tutmak için çaba göstermeliyiz.

Atatürk’ü yaşatmak için , onun getirdiği yenilikleri korumalıyız. Başka ülkelerin himayesinde olmamak için çok çalışmalı ve ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkarmalıyız.  Bağımsızlığımızdan ve milli hakimiyetten asla ödün vermemeliyiz…

 

                             


Bu yazı 7840 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet