Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Galip LEBLEBİCİOĞLU
Yargı, adaletin üstünlüğü
04.12.2018

Yargı, adaletin üstünlüğü


Ergenekon davaları ile pek çok üst kademe askerler, göz altına alınmıştı. Hapis edilenlerden hastalananlar, intihara yönelenler, ölenler olmuştu.
Son yargı karalarına göre, böyle bir örgütün temelinin olmadığı
ortaya çıktığı bildirilmiş, Suçlananlar berat etmişti. Sayın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “Amacımız hızlı değil, yargılamanın makul olan sürede bitirilmesi gerekir. Güven veren Adalet “Pardon” sözünün, yargı sözlüğünden silinmesidir. Unutulmamalıdır ki; Temel hak ve özgürlüklere, orantısız müdahaleler uzun süren soruşturmalar, açılmayan davalar, haklı eleştirilere neden olabilmektedir. Bu tür müdahaleler yargısal işlemlerin, haklılığına zarar verebilmektedir” konusuna işaret ediyor.
Adalet Bakanı Yardımcısı Selahattin Menteş ise “Bugün her zamankinden daha çok bir yere ya da bir kesime bağlı olmayan, Devleti, milletiyle bir problemi olmayan tam tersine ülkesine hizmet etmek isteyen hukuk ilkelerine bağlı vatan sever, güzel ahlak sahibi hakim ve savcılara ihtiyaç var” diyor.

Yargının en temel görevinin, toplumsal barışı sağlamanın ve toplum düzenini korumanın önemini vurguluyor.
Anayasa Mahkemesi Başkanı, Zühtü Arslan; İyi bir yargı üç temel (Akıl, Ahlak, Adalet) üzerine dayanması gerekir. Vesayet altında bir yargının, nasıl ölümcül vak'alara yol açtığını gördük, akıl yaşananlardan ders çıkarmayı, feraset ise aynı delikten ısırılmamayı gerektirir diyor. 
Danıştay Başkanı ise Liyakatin önemini vurguluyor. Hakimlerin atanması ve yükselmesinde liyakat ve kıdem dışında farklı grup aitliği gibi değerlendirmeler gözetilmeden tarafsız görüşlerin ve hukuk devletine olan sadakatin öne çıkarılmasının önemine işaret ediyor.
Yargıtay Başkanı da açılan davaların, önemli kısmının, beraatle sonuçlandığına dikkat çekerek, Savcıları eksik soruşturmayla eleştiriyor.
Yargı başkanlarının bu görüşleri yeni atanacak savcı ve Hakimlerin seçilmesinde, uygulayacağını, halkımız umuyor ve bekliyor.


Bu yazı 1617 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet