Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gazi ÇAKMAK
ZENGİN OLMA HIRSI
04.12.2018

ZENGİN OLMA HIRSI

Değerli gönüldaşlarım

Peygamber efendimiz bir hadisinde şöyle der; “İnsanın içinde iki şey yaşlanmaz:

Biri dünya hırsı,ikincisi Gönül.”

Bu ikisi dinimizin gösterdiği ölçülerde yapılırsa insan hiçbir zaman sıkıntıya düşmez aksi halde tersi uygulanırsa telafisi mümkün olmayan neticelere götürür. İsterseniz YILANCI nın hikayesiyle konumuzu taçlandıralım.

 

Bir YILANCI,karda kışta dağlara yılan aramaya gitti. Dağı taşı gezdi, dolaştı.

Ölü gibi duran, kocaman bir yılan buldu. Ejderhaya benzeyen, böyle büyük yılanı kendisi bile görmemişti.

Halkın ilgisini çekip, para kazanırım düşüncesiyle o yılanı sürükleyerek Şehre getirdi. Görenlere, ”Bayağı boğuştum. Zahmetli oldu ama sonunda ölü olarak ele geçirebildim” diyerek gururlandı.

Şehrin içinden geçen nehrin kenarında, bir peykenin üzerine yılanı yerleştirdi. İnsanları toplayarak büyük gösteri yapmak istedi.

Ahali bu büyük yılanın haberiyle çalkalandı. Yavaş yavaş halk toplanmaya başladı.

 

YILANCI her ihtimale karşı tedbiri elden bırakmamış, kalın iplerle yılanı bağlamış ve üzerine bir çul örtmüştü. İnsanların merakını kamçılamak için, çulun ucundan kenarından kaldırıp yılanı gösteriyordu. Binlerce meraklı ahmak toplanmıştı. Daha fazla insanın gelmesi için acele etmiyordu.

Bu arada, doğan güneş yılanın üzerine vurmağa başladı. Sıcak güneşin etkisiyle buzları çözülen yılan, yavaş yavaş kımıldanmaya başladı. Halkın şaşkınlığı ve merakı daha çok arttı.

 

İyice ısınan YILAN kendine geldi. Bağlı olduğu iplerden kurtuldu.

Bunu gören halk bağrışarak kaçmaya başladı. Bu sırada birçok insan ezilerek can verdi.Yılancı ise, korkusundan kıpırdayamadı. Olduğu yerde kaskatı kesildi. Ejderha büyüklüğündeki yılan, yılancıyı bir lokmada yuttu. Sonra peykenin direğine sarılarak yuttuğu yılancının kemiklerini sıkarak kırdı.

*

Bu hikayeden almamız gereken ders bizim NEFS-İ EMMARE mizde, ejderha büyüklüğünde bir yılan gibidir. Onun ölmüş, uyumuş görüntüsüne aldanma.

Günah işlemek için, eline fırsat geçtiğinde aniden canlanır. Firavunluğa başlar. Yüzlerce Musa’nın ve Harun’un yolunu keser.

Nefsinle yiğitçe savaşa gir. Riyâzet ve mücahede karlarını yağdır üzerine. Soğuktan donmuş bir halde kalsın.Şehvet güneşiyle nefsini canlandırırsan, seni bir lokmada yutar.

Saygılarımla.


Bu yazı 14196 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet