Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Galip LEBLEBİCİOĞLU
Hayır ve yardımlar
11.02.2019

Hayır ve yardımlarKitabımız Kur’an yardım eden kişilere büyük önem verir. Yardım bir çıkar beklemeden, Allah yolunda harcamanın yapılmasıyla, Rab'bin Rahmetine sokulacağı anlamını taşır. Allah yolunda yardım toplama ve güçsüzlere verilmesiyle insanın malını arındırılacağını ifade eder. (Tövbe Su.79-103 a.)
Yardım toplama ve dağıtma gönülden olmalıdır. İhtiyaç dışı malların helal olanının verilmesidir. Bu hem sadaka hem zekattır (Tövbe Su 60. a)
İyilik yapma, kendisine dağıtım için verileni güçsüz ve çaresiz kişilere ulaştırılmasıdır. (Bakara Su.177-215 a.) Allah yolunda harcama, ancak ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımdır.
Hiç bir alış verişin, bulunmadığı, dostluğun kalktığı gün gelmeden yardım etmek doğru olanıdır. (İbrahim Su 31.a)
Hayır için çalışmakta da kişinin kendi hayrı vardır. Bunun karşılığı Yaradan'ın katındadır. (Bakara Su.272-274 a.)
Yardım başa kakılmaz, Gösteriş için yapılmaz. Allah rızası gözetilmelidir. Eldeki verileceğin helal temiz olması gerekir. Gerçek ihtiyaç sahibi tespit edilmelidir. Yardım için verilen yenmez  (Bakara Su.172-262-264-265-a.) Yardımda karşılık beklenmez. (Müzemmil Su.76-82 a.)
İlgili Hadisler; karşılık beklenen yardım köpeğin kusmuğunu yalaması gibidir. Sağ elin verdiğini, sol el görmemelidir.
Yüce peygamberimiz, gece sohbetlerinin birinde sahabeye sorar? Kim bir fakiri doyurdu, Kim bir esiri kurtardı. Km bir cenazeyi defnetti? Hz. Ebubekir sorulanın hepsine BEN diye cevap verdi. Yüce peygamberimiz, İşte cennet kapılarının açılacağı kişi 'Ebu Bekir ' der.
Gönül dostlarım, ahrette Gül bahçesini isteyelim. Nar bahçesini değil. Nar tatlıdır ama karşılığı ateştir,
----------------------------------------------------------------------
KIZILAY (Hilali Ahmer) Osmanlının isyanlar savaşlar nedeniyle on dokuzuncu asırdan bize kalan bir yardım kuruluşudur. Övünç duyduğumuz bir kurumdur. her yerde şubesi vardır.
Şehrimizde üç dönem, geniş bir alanda hizmet veren candan gönülden çalışan İsmail Danıştekin ve arkadaşlarını kutluyorum. Sevap torbalarını doldurarak ayrıldılar. Fatih Okyar ve arkadaşlarına yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Ailesi ve etrafındakilerden hayır sever kişiler tanıyorum. Geçmiş yönetimin çalışmalarını örnek almasını Kızılay'ı daha üst seviyelere getirmesini bekliyorum.


Bu yazı 2191 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet