Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
GÜNAH VE ZARARLARI
08.03.2019

 

Günah, Kur'an-ı Kerim ve hadisi şerifte yasaklığı gösterilmiş veya kaçınılması istenmiş şeylerdir.

Şunun kesinlikle bilinmesi gerekir ki, dinde ne emredilmişse dünya ve ahiret için faydalı, ne yasak edilmişse dünya ve ahiret için zararlıdır.

İşte bu yasaklar ve günahlar, ya şahsa, ya topluma, ya da her ikisinede zararlı olanlardır. Tetkik edilirse zararlı olduğu görülür. Şayet zararlı olduğu tespit edilememişse, tıpkı keşfedilmemiş mikroplar gibi, biz onun zararlı olduğunu anlayamamışadır, ilerde anlaşılacaktır.

Zararlı mikroplar, kişinin sıhhatini nasıl ihlal edici muzır varlıklar ise, günahlar da, imanın sıhatını ihlal eden, kemiren, muzır manevi mikroplardır. Hatta böyle olduğu için bir çok günahlar, maddi kanunlarda bile yasaklanmıştır.

İlerde günahların büyük ve küçük günahlar olmak üzere ikiye ayrıldığını ve bunların neler olduğunu belirteceğiz. Buna geçmeden önce bunlardan bazılarının zararlarını ifade edelim şöyle ki:

Rüşvet (torpil) bir topluımda yer alırsa, o toplum perişan olur, iflah etmez, terakki ve teali edemez. Mesela torpil mekteplere girerse, cahil ehliyetsiz kişileri ehil gibi gösterir. Mahkemeye girerse, haklı kişiler haksız, haksız kişilerde haklı çıkarlar.

Memleketin kanunlarının maddesi ne kadar ağırda olsa etkili olamaz. Devlet dairelerine girerse, ehil olmayan kişiler orada istediği gibi forsunu kullanabilir. Böyle ehil olmayanlarla bu devlet ilerleyemez.

Zina Etmek:

Bu da evleri barkları harap eden, çoluğunu çocuğunu perişan eden, öksüz bırakan hülasa, aileyi inim inim inletendir. Zina eden kadının kocası olmasa dahi, kendi ailesi bu işe razı olmayacağından bu durum ailesine ihanettir. Aynı zamanda konuştuğu kadından çocuk kalırsa, bu çocuk ya cami avlusuna bırakılacak ya da bakım evlerine verilecek dolayısıyla, babası belirsiz terbiye yoksunu bu çocuk, büyüyünce belkide memleketin başına bela olacaktır. Bunlar olmasa bile toplumda babası belirsiz bu çocuk, mahcubiyet duygusunu taşıyacaktır.

Alkollü İçkiler:

Günümüzde içkiden meydana gelen zararlar sayılamayacak kadar çoktur. İçki kişinin sıhhatini bozar, toplumda saygınlığını düşürür, alkolik olunca ailesi tümden zarar görür. Sarhoş kafa ile eve gelip çoluk çoluğuna muzırlığı tutar ve ailede huzur kalmayınca boşanmalara sebep olur. İçecek parası kalmayınca, hanımını, kızlarını satmaya kalkar. İçkili araba kullananların, trafik kazalarına, onlarca kişinin ölümüne ve milli servetin heder edilmesine sebep olduğunu bilmeyen yoktur.

 


Bu yazı 4914 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet