Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Hakkı ÖZSOY
2. Kitap Fuarı’nın
14.04.2019

 

 

 

 

Geçtiğimiz hafta sonu katıldığımız 2. Kitap Fuarıyla ilgili, bir kısım tesbitlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle belirtelim bizde gönlümüzde iyi bir katılımda bulunduğumuzun memnuniyetini, mutluluğunuda yaşadık fuarda.

Mutluluğumuzu, sevincimizi artıran tesbitlerimizi yazalım. Fuara her kesimden öğrenci ağırlıklı ilgi çok fazlaydı. Kitab okuma alışkanlığının azaldığının tartışıldığı, dijital ortamın yerini aldığı konuşulan kitab’a, okumaya, fuara gösterilen ilginin, ayrıca fuarın ne kadar kitab okumayı teşvik edici, ilgi çekici, uyarıcı olduğunu göstermeye yetibde artıyordu.

Manzara dolayısıyla katılımcılara moral veriyordu. Eğer biz fuar açılışına katılmasıydık, Afyon Lisesinin başarılı folklör ekibini nerede? nasıl izleyecektik? Ayrı bir salon olarak düzenlenen, görenleri hayran eden, Afyonumuzun son yüzyıllık tarihi dokusunu anlatan 114 m2 büyüklüğündeki, çok orjinal maketiyle, güzel teşhiri gösteren, o harika maketi, tamamlayıcısı olan düzenlemeleri nasıl görecektik? benzeri onlarca mutlulukları yaşattı bize 2. kitab fuar açılışında bulunma şansı.

Eğer mutluluk veren tesbitleri, rakamları tek, tek yazmış olsak, köşemize yazmak istesek! sayfalar yetmez. Örneğin: fuara 68 ulusal, 46 Afyonlu, 35 öğrenci kitab yazarımızın katılması, bir öğrenci yazarımızın yazdığı kitabı hakkında verdiği bilgiler, Dünya ortalamasıyla kitab okumada 86. sırada çok gerilerde olmamız gerçeği, benzerleri, bize fuarın önemini anlatmaya yetibde artdı.

Değerli siyaset ve devlet adamımız Veysel Eroğlunun “Eğer bir şehirde okuma alışkanlığı, kültürü, ilmi yoksa, o şehrin iç’i boştur” cümleleri derseniz, Eroğluna yakışan özet bir anlamlı ifadelerdi.

Valimiz Mustafa Tutulmaz’ın “Kitab fuarını daha ileri bir aşamaya taşımak, kültür şölenine dönüştürmek istiyoruz” beyanları, öğrencilere kitab almakda zorlanmamaları için, çek hediye etmeleri, il’imize gelmezden önce görev yaptıkları, doğu illerimizden Siirt’de düzenledikleri kitab fuarından kültür etkinlerinden elde ettikleri başarıları, tecrübelerini Afyon Fuarında değerlendirdikleri, destek verdiklerini ısrarla belirtmeleri bile Kitab Fuarının öneminin anlatılması, geliştirilmesi gerçeğini gözler önüne seriyordu.

Anlatımlar yerel bir gazetede okuduğumuz, Valiliğin, ilgili kurumlarının yasal ve denetimli fuar desteği eleştirilerinin ne kadar anlamsız, sorumsuzca olduğunu, saptırmalı amacını açık biçimde gösteriyordu. Peki kardeşim başarılı, hayırlı sonuçlar, 2. kitab fuarı güzel gelişmeleri suçlama unsuru olurmu? Haksız, hukuksuz eleştiri yapanları gazeteci sıfatlarıda olsa kınıyoruz.

Yazımızın başında değindik, 2. Kitab Fuarının güzelliklerini, özelliklerini anlatmaya yerimiz yetmez. Sonuç: 2. Kitab Fuarı güzel ve başarılı olmuştur. Tüm emeği geçenleri Valimizi, Belediye Başkanımızı, fuarın sorumluluğunu üstlenen Mehmet Abdioğlunu, ismini yazamadığımız tüm emeği geçenleri kutluyoruz.


Bu yazı 3507 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet