Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Orucu bozup bozmayan şeyler
23.05.2019

Orucu bozup bozmayan şeyler

 

Oruçlu kişi, şafaktan gün batımına kadar kendisini, yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden uzak tutması ile oruç ibadetini yerine getirmiş olur.

Orucu bozan bir davranış, ya unutularak ya hataen ya da kasten yapılır.

Unutularak orucu bozan bir halin meydana gelmesiyle oruç bozulmuş olmaz. Ancak hatırladığı an hemen o şeyden kendisini çeker, ağzını yıkar ve orucuna devam eder. Şayet, bununla orucunun bozulduğunu zannederek o günün orucunu yerse, kefaret değil kaza lazım gelir.

(Hulasa; Fetavayi Hindiye; Celal Yıldırım, 2/231)

Unutularak yeyip içmenin, orucu bozmadığı hususu, her türlü oruç için geçerlidir. Bazılarının nafile oruçda bozulurmuş demeleri doğru değildir. Hatta böyle oruçlu olduğunu unutarak oruç yiyen birisine rastlanırsa, eğer o kişi yaşlı, zayıf, hastacak bir hali varsa, ona oruçlu olduğunu hatırlatmamak daha uygun olur. Zira 'unutarak oruçlunun yiyip içmesi, Allah'ın bir ikramıdır' mealinde hadis-i şerif vardır.

Ramazan günü, zor kullanmak suretiyle yapılan cinsel ilişkiden dolayı, bu işe zorlanan kimseye sadece kaza gerekir, kefaret gerekmez. Ancak kadın bundan lezzet almışsa, ona da kefaret gerekir, (zübdetülbuhari 304) Hataen yeme içme ile oruç bozulur, fakat kefaret değil kazası gerekir. Bu bozulan oruç akşama kadar devam ettirilir. Zira Ramazan'a saygı vaciptir.

Hataen orucun bozulmasına örnekler:

Şafak sökmedi veya akşam oldu zannıyla yeme içmeler, ağzı açıkken ağzına kar, yağmur girmesiyle farkında olmadan yutulması, abdest alırken ağza verilen suyun boğaza kaçması gibi şeylerden dolayı oruç bozulur, sonra kaza edilir.

Kasden Oruç Bozmak:

Kasden orucun bozulmasına sabep olan şey, yenilip içilmesi mutad olan şeyden olursa oruç bozulur. Hem kazası hem de kefareti gerekir. Mesela, bir miktar tuz yalamakla oruç bozulur ve kefaret de gerekir. Fakat bir avuç tuz yenilmesiyle oruç bozulur, yalnız kaza gerekir. Zira tuzun bir avuç veya çokca yenilmesi mutad değildir.

Kasten orucun bozulup kefareti gerektirmesi için, hem sureten, hem de manen iftar vuku bulmalıdır. Bu da âdeten gıdalanma, tedavi yada lezzetlenme kasdı ile yiyilip içilen şeylerden birini, isteyerek kasten yutmakla veya arkadan yada önden cinsel yaklaşma ile vücuda gelir.

Buna göre, gıda sayılmayan, bedenin salahına yaramayan, tab’an murdar olup kendisinden nefret edilen bir şeyin, isteyerek ve kasten yiyilip içilmesinden veya bir ilacın ağızdan başka bir taraftan içeriye akıtılmasından dolayı oruç bozulursa da kefaret lazım gelmez. (Ömer Nasuhi Bilmen)


Bu yazı 2464 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet