Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Galip LEBLEBİCİOĞLU
Dünya ve Ahiret Hayatı
26.05.2019

 


Dinimize göre: Dünya hayatı geçici önemsiz, ölüm sonu yaşam ise ebedi, kalıcı ve süreklidir. (Mümin su 39.a.)
Gelip geçici olan dünyanın, nimetlerine karşı Ahiret armağanı daha değerlidir.üstündür. (Nisa.su .77.a.)
İnsan dünyada yaşam için, her türlü çabayı gösterirken, ahiret için fazla gayret göstermez. Bütün planı dünya ile ilgili okuyup iş meslek sahibi olmak rahat bir hayat sürmeyi bekleyecektir.
''Onlar dünya hayatının görünen yüzünü bilirler, ahiretten ise tamamen bilgisizdirler. (Rum su.7-8.a.)
İnsan kim öndedir, kim zengindir, kim suyun yüzüne çıkmıştır, onu bilirler. Allah gökleri, yeryüzünü, ikisinin arasındakileri belirli bir süre için yaratmıştır. Kendilerini yaratıp yetiştiren Hak'kın huzuruna gidilip armağan almayı veya cezalandırılmayı bilmezler, bilmek istemezler, yaratılışın amaçsız, fani olup sonunda boşa gittiğini iddia ederler. (Elmalılı, Hak dini kur'an dili kitabında böyle tefsir edilir.) ''Fakat siz insanlar ahiret hayatı devamlı ve hayırlı olduğu halde, dünya hayatını tercih ediyorsunuz. (A-la su.16.a.) “Bu güne kavuştuğunuzu unuttuğunuz gibi, bizde sizi unuturuz. Gideceğiniz yer ateştir.'' (Casiye su.34.a.)
''Dünya hayatını, ahirete tercih edenler, Allah yolundan alıkoyanlar ve eğriliğini isteyenler var ya, işte onlar Hak'tan uzak bir sapıklık içindedirler.(İbrahim su.3.a.) “Eğer gerektiğinde savaşa çıkmazsanız. Allah sizi elem verici, bir azapla cezalandırır. Allah her şeye kadirdir. (Tövbe su.38-39-a.) kurtuluş savaşımızda kadın erkek, genç yaşlı bir araya gelindi. 'Çanak kalede, koca tepede, Dumlupınarda düşmana karşı canını parçalarcasına savaştı. (Dedem Divani zade Mustafa nerede şehit oldu. Nerede yatar bilmiyoruz.) Onların verdiği mücadele sonunda savaş kazanıldı. Yeni Devlet Millet birliği oluştu. Onlar sayesinde bugünlere geldik. Atalarımız sadece kendi şahsi çıkarları ve ölmemek için savaşa katılmasalardı. Biz olmazdık. İşgalci devletlerin uşağı olurduk. Ahirette de zan altında kalırdık. Ahirete göre dünya hayatının değeri çok azdır. Dünyada iken hem dünyamızı hem ahiretimizi kazanacağız.


Bu yazı 1673 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet