Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ORUCU BOZUP BOZMAYAN GÜNCEL KONULAR:
26.05.2019

 

İğne Orucu Bozar mı?

İmam Azam'a göre ağız gibi fıtri bir menfezden mideye bir şey almak orucu bozduğu gibi, vücudun herhangi bir yerini delmek, yutmak suretiyle fıtri olmayan bir menfezden ona bir şey sokmak veya zerketmek de orucu bozar.

İmameyne (İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed) ve Şafi'ye göre fıtri bir menfez olmayan bir yol ile vücudun içine bir şey sokulur veya zerkedilirse orucu bozmaz. Vaktiyle Fetva hane-i ali tarafından da imameynin kavlince fetva verilmiştir. Yine de ihtiyata riayet edilmesi evladır. (Ömer Nasuhi Bilmen)

Serum ve mideye ulaşan iğne ve benzeri ilaçlar direkt kana karışıp bir gıda olarak vücudun en ücra köşelerine kadar ulaşmaktadır. Dolayısıyla orucu bozucu görüşü tercih edilen görüştür.

Buna göre hasta olan kimse mümkünse gündüz değil, akşam iftardan sonra serum ve iğnesini yaptırmalı, fazla rahatsız olursa ya da iğneciyi akşamdan sonra bulamama gibi bir durumda, iğnesini yaptırır orucunu bozmaz. Ramazandan sonra iğne yaptırdığı günleri ihtiyaten kaza eder.

Ağızdan Mideye Sarkıtılan Cihazla(Endeskopi) Oruç Bozulur mu?

Bir çöp veya iplik ve sicim gibi herhangi bir şey yutulursa oruç bozulur. Ucu dışarıda olan bir sicim mideye indikten sonra, ondan bir parça midede kalmadan dışarı çekilirse oruç bozulmaz. Mideye sarkıtılan cihazın hükmü de aynıdır. Ancak midenin filmini çekmek için ağızdan alınan ilaç orucu bozar. (Diyanet Fetvalar)

Diş çektirmek morfinle de olsa, orucu bozmaz yeter ki kam yutulmasın. İğnenin hükmü yukarıda geçti. Öyle olunca diş çektiren, orucuna devam etmeli ve sonra da onu kaza edivermesi uygun olur.

Ağıza Yapılan Sprey Orucu Bozar mı?

Nefes darlığından muzdarip bir kimsenin bronşlarını genişletip, bir müddet rahat nefes alıp vermesini sağlamak amacıyla, ağzına sıkılan sprey orucu bozmaz. Zira yoğunlaşmış suni oksijen, yiyecek içecek cinsinden olmayıp sırf hastanın teneffüs imkânını kolaylaştırmak için kullanılan bir maddedir. Bu ilaç, ağız ve nefes borusu cidarlarında emilerek yok olduğu gerçeğinden hareketle ve orucun teşri hikmeti de dikkate alındığında, astımlı hastaların rahat nefes almalarını sağlama amacıyle püskürtülen oksijenli ilacın, orucu bozmayacağı mütelaa olunmuştur. (Diyanet Fetvalar)


Bu yazı 833 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet