Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Hakkı ÖZSOY
Düşündürdü
25.06.2019

Düşündürdü

 

 

Gazetemizde okuduğumuz, resimlerini izlediğimiz 2 haberden sonra, tarifi imkansız bir mutluluk duyduğumuzu, sonrası da nedenini niçinini düşünme derinliğine daldığımızı belirtmek isteriz.

Birincisi İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, yaz tatiline girilmesi nedeniyle, müftülüğün açtığı Yaz Kur’an Kurs’larında incelemeler yapıyor görüyoruz.

İkincisinde Bolvadin İlçe Müftülüğüne bağlı Kadriye Kız Kur’an Kursu tarafından düzenlenen, “Amin Alayı” töreni. Bizim de dikkatimizi çeken, yeni bilgi sahibi olduğumuz, Yaz Kur’an Kursu’na başlayan 4-6 yaşların civarı kız çocuklarımızın oluşturduğu, tören yürüyüşü “Amin Alayı”, adeta bir çiçek bahçesi görünümü veriyor.

Genelde küçük çocuklar böylesi törenleri bozuyor diye törene dahil edilmezken! Bu defa çocuklardan oluşan özel alay töreni düzenleniyor. Ve de bu güzel manzara ortaya çıkıyor.

Bu adet Peygamber Efendimiz dönemindenmiş. Ama, çok az uygulandığı için olsa gerek adeta hafızalardan silinmiş.

Çocuklarımıza hafızalarında yer edecek dini değerleri uygulama törenlerinin öneminin anlatılması açısından ısrarla yapılmasının faydalı olduğunu düşünüyoruz. Uygulayan, güzel örneği veren, çocuklarımıza mutluluğu yaşatan ilgililere teşekkürlerimizi, minnetlerimizi şükranlarımızı sunuyoruz.

Din inananları iyiye, güzele, başarıya götüren, toplumun birliğini, dirliğini, mutluluğunu, kardeşliğini sağlayan çok büyük bir güç.

Uygulamalarda güzel, sağlıklı örneklerinin kaynağını oluşturur. Konunun açılımını din adamlarımıza bırakalım. Konu bizi aşar. Biz haddimizi ve durmasını biliriz.

Asıl üzerinde durmak istediğimiz, dini değerlerimizin maddi, siyasi, toplumsal ilişkilere bulaştırmanın dışında tutulmasıdır. Devletimizin gözetimde serbest, özgür biçimde isteyenin inancını gereğini yaşamasıdır. Tarafların arasında asıl bağın seçme özgürlüğü, saygı, sevgi olduğu gerçeğinin hayata geçirilmesidir.

Son FETÖ olayı din kisvesi altında ekonomik çıkarlar sağlamanın, siyaset yaparak yönetimi ele geçirmenin, yüce dinimize ve topluma ne kadar zarar verdiğinin en son gerçek örneğini oluşturmuştur.

Dini değerlerin Cemaat vs. adlar, guruplar, siyasiler tarafından kullanılmaması için çocuklarımıza Yaz Kur’an Kurslarıyla, Amin alaylarıyla Müftülüklerin veya yalnız uğraşları din olan cemaatler tarafından günümüzde olduğu gibi sağlıklı yapıda verilmelidir.

Çok hassas, önemli bir konu olan Yüce Dinimiz, çocuklarımıza çok iyi öğretilmeli ve yaşatılmalıdır.


Bu yazı 8057 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet