Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
ZİLHİCCE AYININ FAZİLETİ
15.07.2019

ZİLHİCCE AYININ FAZİLETİ

Üç ayların faziletinden bahsedildiğinde, o aylarda kılınacak namazlardan, tutulacak oruçlardan bahsetmiştik.

Recep ayının faziletinin bir yönünün de "eşhuru hürüm" yani "saygı gösterilmesi gereken" aylardan olmasıdır.

Eşhuru hürüm ayları; Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb'tir.

Kurban bayramının bulunduğu ve İslam Şartla-rından olan Hac ibadetinin yerine getirildiği aya Zilhicce denir. Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti çoktur. "Velfecri ve Leyalin Aşr..." ayetlerinde Allah Teâlâ fecre ve on geceye yemin etmektedir ki bu on geceden maksadın, Zilhiccenin ilk on günü olduğu müfessirlerin ekserisinin görüşüdür. Allah Tealanm yemin ettiği şeylerin, dikkat çekici ve önemli olduğu ifade edilmiştir. Bu husustaki hadis-i şeriflerden bir kaçı şöyledir:

"Zilhicce'nin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya, bir gecesini ihya etmek de Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir."(ibnîMace)

"Zühicce'nin ilk on gecesinde yapılan amel için 700 misli sevap verilir."(Beyhakî)

"Terviye  günü (Arefeden bir önceki gün) oruç tutup, günah söz söylemeyen Müslüman cennete girer "(Ramuz)

"Zilhicce'nin ilk on günü fazilette bin güne, arefe günüyse on bin güne eşittir. "(Beyhaki)

"Allah (cc)katında, zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bu günlerde teşbihi, tahmidi (elhamdülillah), tehlili (kelime-i tevhid) ve tekbiri çok söyleyin"(Taberanî)

Zilhiccede namaz kılmak:

Zilhicce ayının her gecesinde yâda hiç olmazsa bir gecesinde, gecenin üçte ikisinden sonra dört rekatlık namaz kılmalı.

Her rekatta bir Fatiha,üç ayetel kürsi, üç ihlas, üç felak, üç nas, okursa ve namazın bitiminde ellerini kaldırıp; "Sübhanel hayyıllezi la yemüt lailahe illa hüve yühyi ve yümit ve hüve hayyün la yemüt biyedihil hayr vehüve ala külli şeyin kadir" dedikten sonra ne dileği varsa onu dilemelidir.

Böyle yapan kimseye, hac, peygamber(s.a.y) kabrini ziyaret ve Allah yolunda cihad eden kişinin sevabı verilir.«Gunye»

Bu on gün içinde bir hasta ziyaret eden, Allah adamlarının, dostlarının hatırını sormuş, onları ziyaret etmiş gibi olur. Bu on gün içinde ehlisünnete uygun dini kitapları okumak çok sevaptır. Zira din ilmini; ilmihalini öğrenmek, her Müslüman erkek ve kadına farzdır.

Hz. Ebudderda buyurdu ki;

'Zilhicce'nin ilk dokuz günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli, çok dua ve istiğfar etmelidir. Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun..

Zilhicce'nin dokuzuncu günü, haccın farzından olan arafata çıkma, onuncu günü de kurban kesme günüdür. Dolayısıyla bu günler çok önemli günlerdir.


Bu yazı 3605 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet